Продадоха диамант на Мария Медичи за 9,7 млн. долара

16.05.2012 | 14:59
по статията работи: Елица Елефтерова
Петима наддаващи са поддържали интригата, вдигайки цената на 34,98-каратовото бижу
Продадоха диамант на Мария Медичи за 9,7 млн. долара
Снимка: Sotheby's

Прочутият диамант "Бо Санси" (на снимката), носен от Мария Медичи на коронацията й като съпруга на френския крал Анри Четвърти през 1610 г., стана притежание на анонимен участник в търга на аукционната къща Sotheby's в Женева.

Неизвестният купувач е заплатил за разкошното бижу 9,7 милиона долара, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Петима наддаващи са поддържали интригата, вдигайки цената на 34,98-каратовия диамант, преминавал във владение на кралски фамилии във Франция, Англия, Прусия и Холандия.

"Бо Санси" произхожда от мините в Индия близо до Колконда и носи името на първия си собственик Никола дьо Арле, сеньор на Санси, който го купува в Константинопол в края на XVI век. Легендарният диамант бе продаден от Георг Фридрих, принцът на Прусия - праправнук на император Вилхелм Втори.

Кои са най-известните диаманти по света?

Три са диамантите, които са известни с историята и с цената си, като е трудно да се определи кое ги прави по-ценни.

Най-големият диамант е "Кулинан". Камъкът е намерен през 1905 г. в ЮАР, край Претория, в рудника "Премиер", и е кръстен на собственика на мината. Диамантът тeжи внушителните 3 106 карата или 621 грама. През 1907 г. е купен за рождения ден на крал Едуард VII.

През 1908 година скъпоценният камък попада в Амстердам при най-добрия ювелир Йозеф Аскер, който получава поръчка да раздели с един удар камъка така, че да се получат минимално количество късове. От самородния камък са направени 105 брилянта с обща маса 1063,65 карата.

Вторият най-популярен и последният най-скъп диамант е "Вителсбах". Това е един от най-редките сини диаманти в света, притежаван от поколения германски кралски величия. През 2008 година точно той счупи всички рекорди на търг в търг на аукционната къща Christie's с рекордните 24.3 милиона долара.

Редкият диамант е търсен не заради каратите или красотата си, а заради историята, която го прави уникален. През 1664 година диамантът е поръчан от испанския крал Филип IV като зестра за неговата дъщеря, инфантата Маргарита Тереза, която се омъжва за краля на Австрия Леополд I.

Името "Вителсбах" идва, когато внучката на Леополд се омъжва за баварския принц Чарлз, член на известната и богата фамилия Вителсбах. Съществува легендата, че всеки, който се е докосне до този диамант, сбъдва мечтите си.

Синият диамант "Хоуп" привлича като магнит със своя наситен синьо-сив цвят и изкусителен блясък. Противно на името си ("hоре" – "надежда", англ. ез.) собствениците на диаманта, сред които крале, султан, банкери и търговци, полудяват, фалират или умират.

Има няколко версии за появата на камъка. Според една от тях той е намерен в Индия. След като попада във Франция, камъкът е обработен и е наречен "Синият диамант на короната", или "Френско синьо". След Френската революция следите му се губят, а в началото на XIX в. се появява отново като част от колекцията на банкера Хенри Филип Хоуп.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...