Македония се сдоби с ново правителство, най-проевропейското, което е имала досега, ако се вярва на първите изявления на македонските политици. Новият кабинет, оглавяван от Никола Груевски, беше одобрен от парламента в събота (26.07.08). Той се състои от дясноцентристката партия ВМРО-ДПМНЕ и една от двете формации в парламента, представляващи етническите албанци - Демократическия съюз за интеграция, информира EUobserver.com.
Сред основните приоритети на новото управление в Скопие ще са евроатлантическата интеграция на страната в ЕС и НАТО, борбата с корупцията и организираната престъпност и подобряването на отношенията между различните етнически групи в Македония.
Пред амбициите на правителството на Груевски за членство в ЕС и НАТО обаче стои проблем, решаването на който изисква дипломатическа зрялост и "дух на сътрудничество", както неотдавна отбеляза председателят на Европейската комисия (ЕК) Жозе Барозу. Проблемът пред Македония е „Македония”, или по-точно - името на страната, заради което през последните 17 години тя е в обтегнати отношения с Гърция, страна членка на ЕС и НАТО.
От Атина възприемат името „Република Македония” като основание за териториални претенции от Скопие към северните гръцки региони, носещи същото наименование. Именно поради непреклонността и на двете страни, преди няколко месеца на срещата на върха на НАТО в Букурещ Гърция използва правото си на вето и Македония не получи покана за започване на преговори за членство в Алианса.
По отношение на интеграцията в ЕС положението не е много по-розово, макар че страната има статут на кандидат-членка още от декември 2005 г. Реални преговори по отделните глави в процеса на присъединяване Македония не може да започне, докато не постигне компромис с Атина относно „проблема с името”.
Компромисът обаче е малко вероятен, поне на фона на последната дипломатическа „престрелка” между премиерите на двете стани - Груевски и Караманлис, относно „македонското малцинство” в Гърция, в която беше замесен и ЕС. Отговорът на председателя на ЕК Барозу относно искането на посредничество за признаване на такова малцинство от Гърция беше, че това не е въпрос от компетенциите на Комисията и ако Македония реално се стреми към интеграция в ЕС „поддържането на добри отношения със съседите й е от ключово значение в тази посока”. В същия дух е и позицията на Франция - страната, която председателства ЕС в момента.