Проектът "АЕЦ "Белене" след "Фукушима"

14.03.2011 | 17:34
по статията работи:
"Росатом" и МИЕТ продължават да си говорят по медиите. Министър Трайков ще изиска допълнителни разяснения и гаранции за сигурността на реакторите
Проектът "АЕЦ "Белене" след "Фукушима"

Случилото се в Япония не плаши хората в Белене. Те продължават да държат на проекта за АЕЦ, въпреки че строежът се извършва в земетръсна зона. Tова се казва в репортаж на Андреас Майер-Файст, кореспондент на немската телевизия АRD.

Доскоро в Белене цареше нещо като атомна еуфория. Сега тя понамаля, но съвсем леко. В момента правителството в София търси все още инвеститори за беленската атомна централа, която трябваше да е готова след четири години. С оглед на случилото се в Япония жителите на Белене се надяват, че сега ще се инвестира повече в защитата на централата в случай на земетресение. Преди две години недалеч от строителната площадка имаше земетресение със сила 5,3 по скалата на Рихтер, припомня Дойче Веле.

История без край

Въпреки опасността, произтичаща от строежа на АЕЦ в земетръсна зона, хората в Белене се надяват, че строителните работи ще продължат. Радваме се, казват някои от тях, защото така в района ще се създадат нови работни места, градът ще се развие, тук ще се влеят пари. А експертите, защитници на проекта, подчертават, че реакторът може и да е руска технология, но най-важните системи за защита били западни конструкции.

След катастрофата в Япония позадрямалата съпротива срещу централата отново се събуди - поради простата причина, че тя се строи в земетръсна зона. Но нито протестите на еко-активисти, нито предупрежденията на местни и чужди експерти успяха да замразят проекта. Проблемът е, че в него вече са инвестирани много средства.

Проектът "Белене" беше активно разработван по време на предишното социалистическо правителство. След смяната на властта в средата на 2009 година новият консервативен кабинет най-напред замрази строежа на АЕЦ "Белене" - но не заради местоположението на централата, а заради страха от нарастващата енергийна зависимост от Русия. Освен това имаше и неясности във връзка с финансирането на проекта.

За да бъде завършен строежът, България се нуждае от парите на западни инвеститори. Такива обаче засега май няма. Германският енергиен концерн RWE, проявил първоначално интерес, се отказа от намеренията си още преди две години.

Беленски рекорди

Междувременно на строителната площадка в Белене отново се работи. Поради липса на алтернативи българското правителство се обърна отново към омразните руски инвеститори. Построяването на АЕЦ "Белене" ще струва общо около 6,8 милиарда евро. Конструкцията ще може да издържи на земетресение от седма степен по скалата на Рихтер, уверяват експертите.

Ако тази атомна централа бъде завършена, тя ще е първата в ЕС, построена с пари на руски инвеститори и то в земетръсна зона. Това не смущава жителите на Белене. Те са убедени, че централата ще им осигури по-висок жизнен стандарт.

-----------------------------------------------------------------------

Междувеременно пресцентърът на МИЕТ разпространи информация, според която ресорният министър Трайчо Трайков е добре информиран за възможностите на типа реактори АЭС тип В466, предназначен за АЕЦ „Белене", "технологично разработен през 1992 г., който разбира се е претърпял редица подобрения след това".

Има и по-нови технологични разработки, които са от трето поколение, става ясно още от информацията. Тя се появява малко повече от ден, след като "Росатом" пусна опровержение на изказване на Трайков в събота. 

Принадлежността към едно или друго поколение се дефинира в сравнително широки граници и предвид контекста на темата, която е коментирана, а именно събитията в японската ядрена централа Фукушима, смятаме за безпредметна дискусията по оценката на поколението реактори, коментират от МИЕТ. От там допълват, че във връзка с инцидента в Япония Трайков ще поиска допълнителни разяснения и гаранции и от производителя, и от Международната агенция за атомна енергетика за сигурността на новия реактор.

По отношение на преговорите с руската страна, България е изразила своята ясна позиция за възможностите, които има като държава и за преценките, които е направила по отношение на стойността на проекта „Белене".

Очакваме руската страна да направи своите стъпки, които да направят проекта възможен за реализация и икономически изгоден за всички участници в него. Тази седмица продължават предварително договорените срещи, за които руската страна би трябвало също да е добре информирана, завършват от ресорното министерство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...