Производственият отрасъл в Китай неочаквано регистрира спад през октомври, сочат данните за съставния индекс на мениджърските поръчки (PMI) на Националното бюро за статистика, публикувани в неделя. Това е забавяне за трети пореден месец, напомня Reuters. Същвременно секторът на услугите, който се разглежда като един от важните двигатели на икономическия растеж на икономиката на страната, също регистрира спад през последния месец до 53,1 пункта спрямо 53,4 пункта месец по-рано. Съставният индекс на мениджърските поръчки показва, че през октомври отрасълът регистрира най-ниския си растеж за последните 7 години.
Съставният индекс на мениджърските поръчки през октомври не регистрира динамика спрямо септември, задържайки се на 49,8 пункта. Така той не успя да оправдае очакванията на пазарните анализатори, според които през последния месец индексът щеше да достигне до 50 пункта – психологическата граница между нарастването на производството (при резултат над 50 пункта) и свиването му (при резултат под 50 пункта).
Слабите данни за производството и услугите в Китай подтикват много икономисти да смятат, че забавянето на икономическия растеж, който през последното тримесечие нарасна с по-малко от 7% на годишна база за пръв път през последните 7 години, ще продължи и през последните три месеца на годината.
През октомври е регистриран спад и на поръчките за износ, въпреки че подиндексът за новите вътрешни и външни поръчки регистрира маргинално покачване от 0,1 процентни пункта спрямо септември, достигайки до 50,3 пункта. Така експортоориентираният отрасъл в страната се свива за 13-ти пореден месец.
Спадът на индустриалното производство и износа, както и забавянето на ръста в сферата на услугите, доведе до финансови загуби на някои от големите индустриални компании в страната за периода юли-септември. Това принуди много мениджъри да продължат да освобождават работници през октомври. Данните на Националното бюро за статистика на Китай показват, че темпът на освобождаване на работници през октомври се е ускорил на месечна база.
Негативните данни за представянето на бизнеса в Китай през октомври идват на фона на най-агресивните политики за стумулиране на икономиката от страна на Народната банка на Китай от началото на рецесията от 2008 г. насам. Въпреки това мнозина икономисти посочват, че политиките на централната банка на страната ще попречат на възстановяването на икономиката.