Софийската градска прокуратура и Агенцията за държавна финансова инспекция са сезирани за обществена поръчка на Агенцията за малки и средни предприятия за създаване на уеб базирана система за комуникация между българските търговски аташета в чужбина. Това съобщи по време на парламентарния контрол министърът на икономиката Емил Караниколов.
Той отговори на въпрос на депутата от БСП Димитър Данчев, подал сигнала за евентуалното нарушение, който е бил проверен от инспектората на министерството и дирекция "Правна".
Съмненията са, че поръчката умишлено е била разделена на две части, а в резултат и до днес платформата за връзка с търговските представители не работи, въпреки че срокът на договора е изтекъл през март. Държавата е платила общо 580 хил. лв. на дружеството "Айсиджен Корпорейшън".
От изложението на двамата се разбра, че първоначално е била обявена поръчка за 69 хил. лв. без ДДС като за изпълнител е избрана фирмата "Ейсиджейн коропрейшън", която е изпълнила заданието. Предварително обаче е било известно, че е част от системата, която сама по себе си не върши работа.
След това с друго решение е открита друга процедура без предварително обявление с предмет надграждане на тази уебсистема. Тъкмо съмненията за изкуственото разделяне на поръчката са довели до сезирането на Сметната палата и Агенцията за държавен финансов контрол.
Министърът каза, че в доклада до него са посочени рисковите фактори от такова развитие на поръчката.
По случая няма писмено становище за целесъобразността от бизнеса, който е краен потребител на информацията, която трябва да ес поддържа в системата.
Така за надграждането на системата са платени 510 хил. лв. с ДДС като срокът за изпълнението на проекта е изтекъл на 15 март, но платформата не е била изградена.
По случая едва вчера е сезирана Софийската градска прокуратура както и Агенцията за финансов контрол.
Според депутата в агенцията за малки и средни предприятия от самото начало са знаели, че така структурирана поръчката няма да върши работа и целта е била да се заобиколи законът.