Информацията е актуализирана в 14:30 часа
Днес парламентът гласува на второ четене пакета от промени в данъчните закони. Депутатите приеха промените в Закона за данъка върху доходите на физическите лиза, Закона за корпоративното подоходно облагане и Закона за ДДС и Закона за акцизите и данъчните складове.
Отхвърлиха предложението част от плоския данък да отива в общините
Данъкът на доходите от наем ще се удържа авансово от наемателя, когато той е предприятие или самоосигуряващо се лице. Това реши парламентът, който прие на второ четене промени в закона за облагане на доходите на физическите лица, предаде БТА.
Размерът на дължимия авансов данък ще се определя като облагаемият доход се умножи с данъчна ставка от 10 процента. Парламентът реши още с окончателен данък от 10 процента да се облагат възнагражденията за услуги или права, както и неустойки и обезщетения от всякакъв вид с източник България, получени от чуждестранни физически лица, установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим, т. нар. офшорни зони.
Депутатите отхвърлиха предложението на Коалиция за България, когато годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения не надвишава годишния минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, облагаемият доход да се намалява и със сума равна на минималната работна заплата за годината. Алиосман Имамов от ДПС обясни, че с това предложение по същество се връща минималният осигурителен доход за най-бедните. Той посочи, че това е адекватно на кризисната ситуация в държавата и ще стимулира потреблението.
Михаил Миков от левицата посочи, че инфлацията удря най-нискодоходните групи. По думите му в това предложение става дума за пренебрежимо малка сума от 100 милиона лева. От своя страна, Менда Стоянова /ГЕРБ/ отбеляза, че с над 280 милиона лева ще намалеят приходите в бюджета само от трудови доходи. Според нея когато се правят подобни популистки предложения трябва да се мисли и за компенсиране.
Не беше прието и 20 на сто от постъпленията от данъците върху доходите на физическите лица да се преотстъпват на общинските бюджети, на чиято територия се облагат съответните данъкоплатци. Предложението беше направено от левицата.
Въвежда се данъчна ставка от 5 на сто за доходи от лихви и авторски възнаграждения при определени условия
Ставката на данъка върху доходи от лихви, авторски и лицензионни възнаграждения е 5 на сто, когато едновременно са изпълнени следните условия - лицето е чуждестранно юридическо лице от държава-член на ЕС или мястото му на стопанска дейност е в държава от Евросъюза. Това предвиждат приети на второ четене от парламента промени в закона за корпоративното подоходно облагане.
Данъчнозадължените лица не прилагат към годишната си данъчна декларация доказателства за размера на внесените в чужбина данъци, когато доходите и печалбите са от страна, с която има спогодба за избягване на двойното данъчно облагане и в нея е предвиден метод за избягването му - "освобождаване с прогресия". Когато в резултат на увеличена трудова заетост, общината отпадне от обхвата на общините, имащи право на данъчно облекчение за извършване на производствена дейност, лицето запазва правото на преотстъпване на корпоративен данък до 31 декември 2013 г., решиха депутатите.
В закона са предвидени разпоредби, с които се детайлизира дейността на операторите на ваучерите за храна. За да има по-голяма предвидимост и гарантиране на приходите във фиска, общата годишна квота за предоставянето на ваучери за храна ще се утвърждава ежегодно със закона за държавния бюджет за съответната година. Същевременно значително се повишават имуществените санкции за онези, които предоставят на работодатели ваучери на стойност над определената индивидуална квота или пък предлагат ваучери без да са получили индивидуална квота. Наказанието в първия случай е в размер на превишението, но не по-малко от 2000 лева. За операторите, които предоставят ваучери, без да имат индивидуална квота, санкцията е равна на номинала на ваучерите и пак не по-малка от 2000 лева.
Въвежда се единна данъчна ставка от 9% в туризма
Парламентът гласува единна данъчна ставка от 9% за групови и индивидуални настанявания в хотели. Депутатите приеха на второ четене промени в закона за ДДС. Досега ставката за индивидуални настанявания беше 20%, а за групови - 7 на сто. Новата ставка ще влезе в сила от 1 април, а не както повечето изменения в данъчните закони - от началото на годината.
Не беше прието предложението на Мартин Димитров от Синята коалиция текстът за единната ставка да отпадне. "Българският премиер обеща да не увеличава данъци, а и налозите не трябва да се вдигат, особено през 2011 г.", каза Димитров. Според него един от отраслите, от които се очаква да вървят добре догодина и да "издърпат" нагоре и цялата българска икономика, е именно туризмът. "Затова точно там не трябва да се повишават данъци, това ще има лошо отражение за цялата икономика и ще бъде една от причините растежът да бъде по-нисък от очакваното", предупреди той. Димитров отбеляза, че никой не иска от България точно в тези срокове да бъде вдигнат данъкът.
Алиосман Имамов от ДПС допълни, че почти всички държави в ЕС, с едно изключение, имат диференцирани ставки.
Председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) заяви, че не може да се съгласи с популизма отляво и отдясно. "Важно е да се направи единната ставка, не съм съгласна с каквито и да било компромиси за диференцирана", посочи тя.
С двоен акциз ще се облагат цигарите, по-дълги от 8 сантиметра
Ако цигарите са по-дълги от осем сантиметра без филтъра, ще бъдат облагани с двоен акциз. Това приеха депутатите при второто четене на промените на Закона за акцизите и данъчните складове. За всяка цигара, която без филтъра и мундщука е по-дълга от осем сантиметра, но е с дължина по-малко от 11 сантиметра, ще се дължи акциз като за две цигари. Досега цигарите се брояха като две, ако без филтър и мундщук са по-дълги от девет сантиметра и не повече от 18 сантиметра.
С измененията в закона се предвижда и покачване на цената за тютюна за пушене, който ще се облага като фино нарязан тютюн. Това ще стане чрез разширяване на обхвата на определението за фино нарязан тютюн - като за такъв вече ще се счита тютюнът, при който тютюневите частици имат широчина на нарязване, по-малка от 1.5 милиметра, а не както е досега - по-малка от 1 милиметър.
С приетите промени акцизната ставка за тютюна за пушене се повишава от 100 лева на 130 лева за килограм. В закона се записва, че от 1 януари 2012 г. тази ставка ще стане 152 лева за килограм.
Ще се повишат акцизните ставки върху някои горива, които трябва да достигнат минималните равнища за ЕС. Увеличението е от 685 на 710 лева за 1000 литра бензин и от 600 на 615 лева за 1000 литра дизел и керосин. Измененията на акцизните ставки се правят заради ангажименти към ЕС.
МС оттегли промените в данък "сгради"
Междувременно днес стана ясно, че Министерският съвет е оттеглил от Народното събрание предложението си за промени в Закона за местните данъци и такси, одобрени през април.
В кабинета вече има друг проект, който предвижда да бъдат улеснени както данъкоплатците, така и общинската администрация, съобщи БТА, цитирайки съобщение на пресслужбата на правителството. В документа е записано, че се разширяват правомощията на общините. Повече подробности за новия законопроект все още няма.
Припомняме ви, миналата седмица правителството се отказа от намерението си да въведе данък "лукс". Тогава министърът на финансите Симеон Дянков обясни, че се предвижда в законопроекта за местните данъци и такси да се запазят по-широки диапазони за определяне на данък "сгради" от общините - между 2,5 и 4,5 промила. Ще се облагат имотите с данъчна оценка под 1680 лв., от които досега не се събираше данък "сгради". Синдикатите и работодателите обаче се обявиха против повишаването на горната граница за данък "сгради".