Промени във финансовия сектор – централна регулация и местен надзор

30.10.2009 | 16:23
по статията работи: econ.bg
Основни приоритети са прозрачността на пазара, защитата на инвеститорите, финансовата стабилност
Промени във финансовия сектор – централна регулация и местен надзор

В Европейския съюз (ЕС) трябва да се работи за концентрация на регулациите във финансовия сектор на общоевропейско ниво, докато надзорът над пазарите трябва да остане местен.

Около това се обединиха лекторите на Конференцията "Отговорът на кризата от страна на регулаторите", организирана от Комисията за финансов надзор (КФН) и Министерството на икономиката и финансите на Италия. Европейските финансови пазари са в много голяма степен взаимносвързани, затова регулациите на национално ниво имат по-малък ефект, заяви Алесандро Ривера, генерален директор на VI-та Дирекция на Министерството на икономиката и финансите на Италия.

"Кризата потвърди нещо, което всички знаехме много добре - от фундаментално значение е да има авторитетни, независими и професионално оборудвани надзорни и регулаторни органи", допълни той.

Сред основните приоритети за справяне с кризата са увеличаването на прозрачността на пазара, защитата на инвеститорите, регулацията на кредитните рейтингови агенции, финансова стабилност и укрепване на надзора, заяви Карло Компорти, генерален секретар на Комитета на европейските регулатори на ценни книжа (CESR). Особено внимание трябва да се обърне на регулациите, свързани с нерегулирания пазар на финансови инструменти и на търговията на ценни книжа, различни от акции.

В допълнение към тях трябва да се работи за увеличаване на надзорния обхват, така че той да включва т.нар. "сенчеста" банкова система и агенциите за кредитен рейтинг.

"Трябва да се увеличи качеството и количеството на капитала и да се намали задлъжнялостта; да се прилагат мерки, които са анти-циклични и да се обръща повече внимание на ликвидността", каза Андреа Енрия, ръководител на управление "Регулаторен надзор и политика" в Италианската национална банка.

Също така надзорните органи трябва да се преориентират от обмяна на информация към координирани мерки, допълни той.

Според Марко Чекини, ръководител на "Връзки с обществеността" на италианския надзорен орган на застрахователните дружества, още една голяма промяна трябва да бъде направена по отношение на подхода на финансовите регулатори. Той трябва да бъде променен от статичен и ретроспективен към динамичен и антицикличен.

С провеждащата се конференция стартира и туининг проект, чийто ръководител ще бъде Алесандро Ривера. Проектът, който се финансира от ЕС и предвижда 39 специалисти от италианските Централна банка, Национална комисия на надзор на ценните книжа и борсите, Институт за надзор на застрахователите и взаимозастрохователните дружества и Комисия за надзор на пенсионните фондове, да посетят България и да споделят опита си със своите български колеги в следващите 15 месеца.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...