Промени в Закона за ДДС повишават събираемостта

02.01.2020 | 18:00
по статията работи: econ.bg
При последователното извършване на еднородна дейност в един и същи търговски обект от две или повече фирми, действащи съгласувано, в облагаемия оборот на всяка следваща фирма се включва оборотът, реализиран в обекта от предишната фирма
Промени в Закона за ДДС повишават събираемостта
Снимка: под лиценза на creative commons

Няколко дни остават до 7 януари, до когато много барове, ресторанти, сладкарници и магазини за дрехи и обувки ще трябва да бъдат регистрирани по ДДС. Причината за това са промени в Закона за ДДС, които влязоха в сила на 1 януари, съобщава Труд.

Досега много заведения и магазини не плащаха ДДС като използваха проста схема – щом оборотът им доближи 50 хил. лв. дейността се прехвърля на друга фирма на същия собственик. А същевременно персоналът, касовите апарати, оборудването в ресторанта и стоката в магазина остават същите.

С промените в закона обаче използването на тази схема вече не е възможно. При последователното извършване на еднородна дейност в един и същи търговски обект от две или повече фирми, действащи съгласувано, в облагаемия оборот на всяка следваща фирма се включва оборотът, реализиран в обекта от предишната фирма, гласят новите текстове.

Затова още на 1 януари, с влизането в сила на закона много заведения и търговци се оказва, че вече имат оборот от 50 хил. лв. за последните 12 месеца и имат срок до 7 януари да бъдат регистрирани по ДДС.

В новите тестове на закона специално е посочено, че ако при прехвърляне на дейността в търговски обект от една фирма на друга работата е спряла за повече от един месец, няма да се счита, че се извършва последователна еднородна дейност и оборотът на двете дружества няма да се събира.

Друга промяна предвижда, че заявените електронни адреси за кореспонденция вече се считат за електронен адрес за получаване на съобщения от НАП. Това означава, че при получаване на ревизионен акт или покана за плащане на задължение на електронната поща, документите вече се считат за връчени на фирмата.

С друга промяна в закона при онлайн търговия и плащане с банкова кредитна или дебитна карта вместо касова бележка може да се предоставя на клиента по електронен път документ за продажбата, който не е издаден от фискално устройство. Съдържанието на този документ, както и редът за издаването му и предоставянето на данни за продажбата към НАП ще бъдат определени с наредба.

Автоматите на самообслужване, в които са вградени фискални устройства, вече може да показват само на екран данни за извършената продажба, без да отпечатват хартиена касова бележка, гласят още промените.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...