Комисията за енергийно и водно регулиране да има правомощията да разрешава сделките при покупко-продажба на съществени части от капитала на търговски дружества, които управляват стратегическа за енергийната система инфраструктура. Това предвижда промяна в Закона за енергетиката, предложена от депутати от "Обединени патриоти".
Тя е сред приетите на първо четене днес от Народното събрание два законопроекта за изменение на Закона за енергетиката, съобщи агенция "Фокус". В разпоредбите е записано, че от съществено значение е дружествата купувачи да бъдат стратегически инвеститори, които да могат да гарантират дългосрочното устойчиво развитие на енергийната система в България.
С предлаганите промени вносителите се надяват да се постигне прозрачност на сделките с активи на енергийни дружества. В случаи на нарушаване на новосъздадените разпоредби се предвижда отнемане на лиценза на дружеството, което осъществява пренос или разпределение.
Вторият законопроект, внесен депутата от ГЕРБ Делян Добрев и група народни представители, се отнася до либерализацията на енергийния пазар. Част от мерките включват задължение на операторите на електропреносната и електроразпределителната мрежа да закупуват електроенергията за технологични разходи на пазарен принцип.
Предвижда се производителите на електрическа енергия от възобновяеми източници и високоефективно комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия с обща мощност 4 и повече мегаватчаса да сключват договори, по силата на които да бъдат компенсирани с премия. Тя ще е в размер на разликата между прогнозната цена и цената на производителя и ще се изплаща от фонд "Сигурност на енергийната система", като се увеличават неговите правомощия.