Следващата година зрелостният изпит по български език и литература ще бъде изцяло променен. Очаква се текстовете, които ще пишат зрелостниците, да не са теми с формулиран текст, изучавани предварително. Това каза днес в Габрово министър Сергей Игнатов, пише БГНЕС, позовавайки се на информация на bTV.
Също се предвижда компютър да изгради теста в момента на самия изпит като разбърка всички възможни въпроси по различните сегменти.
Изпитните теми, начинът, по който се задават, предварителната подготовка по тях, зазубрянето им, създават поданици, а не граждани, смята Игнатов. По думите му на България трябват образовани и свободни хора, които могат да мислят. Според министъра зрелостниците могат сами да формулират темата си и има начин това да бъде оценено. Пада ви се Вазов и въпросът ще е "Какво ми даде Вазов", даде като пример Игнатов.
Българското образование се нуждае от нов закон, който да въведе повече интерактивност в учебния процес и да разтовари учениците от необходимостта да зазубрят и да възпроизвеждат текстове. Законът трябва да бъде ориентиран към детето, към ученика, посочи просветният министър. По думите му сегашното образование е поставено така, че никой не пита младите хора имат ли нужда от вида знания, които им се предлагат и служат ли им те в живота. Според Игнатов не бива на учениците традиционно да се вменява определен вид знание, защото времето, в което живеем, не е същото, както преди. Той добави, че министерството иска да създаде закон, в който ученикът да бъде в центъра на учебния процес. Искаме всички заинтересовани - учители, ученици, семейства, цялото общество да участват отговорно в създаването на новия проект, допълни министърът.