Опозиционните сили в Бахрейн отново организираха масов протест. Десетки хиляди души маршируваха на станалата символична за бунтовете улица „Будая“ в западната част на столицата Манама с искания за промяна на режима. За организатор се смята главната шиитска партия ал-Вефак.
Полицията е озаптила със зашеметяващи гранати и сълзотворен газ малка група активисти, които са се опитали да стигнат до меката на опозицията, Площада на перлата. Миналата година там бе разположен постоянният лагер на недоволните от сунитското управление на страната. Според очевидка, цитирана от "Би Би Си", токсичен и жълтеникав газ също е бил изстрелян по посока на групата, който по думите ѝ е имал задушаващ паралитичен ефект.
Между масата протестиращи и полицията също са избухнали сблъсъци. За последните два дни общо 70 души са били ранени, 80 пък са арестуваните.
Сред настояванията на опозицията е също така и освобождаването на активиста за човешки права Абдулхади ал-Кхавая, който е в режим на гладна стачка от повече от 70 дни. Ал-Кхавая протестира срещу наложената му присъда - доживотен затвор, която му бе отредена от военния трибунал през месец юни 2011 година. Той е спрял приема си на вода в четвъртък и е призовал адвокат, който да напише завещанието му по информация на дъщеря му Зайнаб.
„Баща ми каза, че ако умре в идващите 24 часа, иска да призове хората да продължат своите протести по мирен път“, съобщава тя в социалната мрежа Twitter.
Протестите отново повдигат и въпроса около провеждането на надпреварата на Формула 1 Гран при в Бахрейн. През 2011 година, отново поради протести в Манама, състезанието така и не бе проведено. Надпреварата тази година е насрочена за 22 април, неделя, и отново е под въпрос поради кризисната ситуация в страната.
Активистите силно се противопоставят на провеждането на състезанието за Голямата награда на Бахрейн, като ширещият се из интернет средите лозунг е #Don't race on our blood ("Не се състезавайте върху кръвта ни"). Кралят на страната – Хамад ибн Иса ал Халифа, се опита да успокои обстановката като посочи, че стартът на състезанието би бил символ на това, че животът в Бахрейн отново се връща в нормални коловози. Той гарантира за сигурността на всички пилоти и отбори.
Относно ситуацията в страната, ал Халифа коментира изказванията на правозащитните организации и опоненти с това, че „не всичко е перфектно“ и обеща конституционни реформи.