Протести в Гърция срещу планирана реформа на трудовото законодателство. Синдикатите и лявата опозиция твърдят, че изготвеният от правителството на Мицотакис проектозакон цели да премахне 8-часовия работен ден и 5-дневната работна седмица.
Правителството контрира, че целта е да бъдат защитени по-добре работниците и да се даде по-голяма гъвкавост за определяне на работното време. Хиляди гърци, повечето поддръжници на Комунистическата партия, излязоха на площад „Синтагма“ в Атина, за да протестират срещу реформата на трудовия пазар, която, според тях, подкопава права на работниците и води до премахване на 8-часовия работен ден.
По-рано този месец консервативното правителство представи планове за ремонт на „остарелите“ трудови закони с либерализиране на работното време – ход, критикуван от лявата опозиция и синдикатите. С музика на живо и развети знамена, демонстрантите обещаха битка срещу реформата.
Министърът на труда Костис Хатзидакис твърди, че мерките целят повече свобода за определяне на работното време, борба с ескплоатацията, неплатения извънреден труд и недекларирания труд, които подхранват сивата икономика. Премиерът Кириакос Мицотакис заяви, че законопроектът защитава работниците и служителите.
Но главният синдикат на държавните служители АДЕДИ заяви, че правителството търси начини да увеличи 8-часовия работен ден на 10-часов и да отмени петдневната работна седмица и колективните трудови договори. Най-спорната част от законопроекта предвижда гъвкавост на работния ден, което позволява на служителите да работят по 10 часа в един ден, а след това по-малко време в друг ден или да си вземат почивен ден.