Кристалина Георгиева е с най-висок рейтинг, макар че не влиза в точното определение за български политик. Това показват данните на месечното изследване на "Галъп", представено в "Тази сутрин" на bTV от социолога Марчела Абрашева. Еврокомисарят получава подкрепата на 56% от анкетираните 1000 души. Веднага след нея се нарежда министър Росен Плевнелиев с 42%, а челната тройка допълва премиерът Бойко Борисов с 40%.
Президентът Георги Първанов се радва на симпатиите на 39% от запитаните, а петото място е за кандидата за държавен лидер Меглена Кунева с 36%. Следват останалите министри според степента на своята известност. В това подреждане няма съществена разлика с предходните месеци, обобщи социологът.
Според нея обаче конкретни прогнози за предстоящите президентски избори не могат да бъдат направени, тъй като липсва кандидат на управляващата партия: Установеното досега е, че в зависимост кой е кандидатът на ГЕРБ процентът се променя. Във всички случаи има опасност партията да не спечели. Без съмнение обаче Росен Плевнелиев е най-успешната публично стояща фигура сред останалите министри от кабинета.
При евентуален втори тур на президентските избори, кандидат без особена партийна идентификация има по-голям шанс срещу кандидата на управляващите, отколкото такъв с ясна партийна идентификация. Това сочат още данните от националнопредставителното изследване на "Галъп Интърнешънъл”, проведено от 28 юли до 4 август, информира Агенция "Фокус".
Социологът Първан Симеонов посочи, че работейки за Ивайло Калфин, БСП работи за невъзможността центристкият кандидат (кандидатът на НДСВ - бел.ред.) да излезе на втория тур. Експертът коментира по отношение на евентуален втори кръг, че той би бил много интересен и определено не е предрешен. Според представенните данни "червената" партия има резерв от обществена подкрепа, но тя никога не е надвишавал 25 на сто.
Данните на изследването показват не толкова промяна, колкото затвърждаване на тенденции. ГЕРБ стабилизира своята подкрепа и се утвърждава като първа политическа сила с около 26-27%. В сравнение с миналото лято обаче партията не е в пиковата си форма от около 35%. БСП е на отстояние около 7% след управляващите. 38-39% от запитаните обаче заявяват, че не биха гласували, ако изборите бяха днес.
Не особено оптимистични са данните на социолозите за "Атака" и РЗС, които се намират в своята долна мъртва точка, след като загубиха от своята подкрепа в рамките на последните две години. Според данните на изследването при евентуален вот сега, те не биха влезли в парламента.