Проф. Боян Дуранкев: По БВП на човек от населението България ще продължи да изостава

29.10.2018 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Според него предложеният бюджет за 2019 не дава отговор на въпроса „ще се промени ли огромното подоходно разслоение, ще се промени ли данъчната система по някакъв по-категоричен начин“
Проф. Боян Дуранкев: По БВП на човек от населението България ще продължи да изостава
Снимка: БГНЕС

"През последните стотина години всеки бюджет е по-добър и все по-добър и може да се твърди, че бюджетът за 2019 е по-добър отколкото за 2018 – съмнения не може да има. На фона на 2018 година следващият бюджет е по-добре обоснован и по-богат." Това заяви в предаването "12+3" икономистът проф. Боян Дуранкев.

"Дори по едно той започва постепенно да доближава средноевропейските и западните тенденции – това е все по-големият дял на преразпределение чрез държавата. За догодина са планирани 38%, докато в другите европейски страни е 45-50%. Тоест, започваме да приличаме на нещо по-европейско", посочи той.

Големият въпрос според икономиста обаче е "дали това е бюджет, който позволява да се реализират вопиющите задачи пред страната", сред които ликвидирането на бедността, а отговорът по думите му е „за съжаление, категорично не“. Проф. Дуранкев вижда една от причините за това в заложения прогнозен темп на растеж, който  е по-нисък от световния и европейския. „България по БВП на човек от населението ще продължи да изостава от останалите европейски страни“, смята Дуранкев. 

Според него предложеният бюджет за 2019 не дава отговор на въпроса „ще се промени ли огромното подоходно разслоение, ще се промени ли данъчната система по някакъв по-категоричен начин“. Неравенството в България ще продължи и ще е най-голямото в Европейския съюз, допълни Боян Дуранкев.

"Май се оказа, че старата теза за качествено нов икономически растеж трябва отново да я извадим "изпод миндера", обобщи той и допълни, че "на останалите лидери на европейските страни и през ум не им минава плосък данък, да оставят огромни количества средства при най-богатите".

"Какво се оказва? Имаме таван на пенсиите, но нямаме таван на заплатите./.../ Проблемът е, както казва Джон Кенеди - за да опазим малцината богати, трябва да спасим мнозинството бедни. Да няма бедни. Но това е теза на Джон Кенеди. Тук няма управление от този тип. Явно спасението на давещите се остава, за съжаление, точно както в продължението на знаменитата фраза", коментира икономистът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.02   660 г. пр.н.е. – Първият японски император се възкача на престола – денят се определя като начало на японската държава и се чества като национален...