Паричните потоци на компаниите могат да се увеличат с десетки милиарди евро, ако няма забавяния на плащанията с повече от 30 дни. Това заявиха евродепутати по време на заседанието на Комисията по въпросите на вътрешния пазар към ЕП.
Проблемите в ликвидността могат да доведат бизнеса до фалит, особено що се отнася до малките и средните предприятия, коментираха участниците в изслушването. За тези компании времената са особено тежки, тъй като и кризата ограничи достъпа им до кредити. По тази причина е необходима и промяна на директивата за плащанията, която е в сила от 2002 година.
Публичните власти са лош платец
Публичните власти са лош платец, твърди проучване. На тях са им необходими средно 65 дни за да покрият задълженията си, спрямо 55 дни за компаниите от частния сектор. Нещо повече - те са облагодетелствани по време на криза, тъй като се финансират от бюджетите на правителствата. По тази причина и проекта за промяна на директивата за плащанията е направена разлика между държавни предприятия и представителите на частния бизнес.
В проекта е записано, че публичните плащания трябва да бъдат извършвани до 30 дни след издаването на фактурата. При специални условия може да има забавяне максимум от 60 дни, но при споразумение между двете страни. Според представителите на местните власти обаче този срок е твърде кратък, тъй като те трябва да извършат проверка дали издадените фактури са действителни и има ли грешки или пропуски при попълването им.
Всяка година в ЕС между представителите на бизнеса и държавата се сключват договори за 1,493 млрд. евро.
Проектодирективата беше внесена в ЕП на 1 септември, а очакванията са Комисията по въпросите на вътрешния пазар да даде своето становище относно документа през януари 2010 година. Дискусиите в пленарната зала са насрочени за февруари 2010 година.