Путин защити решението на Крим

18.03.2014 | 16:29
по статията работи: Елица Елефтерова
Западните страни не одобряват действията на Путин
Путин защити решението на Крим

Русия и Крим подписаха междудържавен договор за приемането на републиката в състава на Руската федерация. В извънредно обръщение президентът Владимир Путин заяви, че Крим е бил и ще бъде руска територия.

Преди подписването на договора Путин обоснова руската позиция защо Москва е била длъжна да откликне на молбата на рускоезичното население на Крим да бъде защитено от заплахите, идващи от нелегитимните власти в Киев.

По думите му, ако местните сили за самоотбрана не са взели под контрол ситуацията, в Крим също е щяло да се стигне до много човешки жертви. Руският президент подчерта, че референдумът от неделя е бил законен от гледна точка на международното право и е показал категоричната воля на народа на Крим да бъде част от Русия, съобщава БНР.

Като посочи примера с Косово, Путин обвини Запада в двойни стандарти и заяви, че прословутата политика на възпиране на Русия продължава, но всичко, според него, има своя предел и в Украйна чертата вече е била премината.

Русия винаги е била за диалог, но той трябва да бъде открит и честен, като на равен с равен, посочи Путин и призова западните страни да прекратят риториката и да признаят правото на Русия да провежда своя самостоятелна политика.

Не вярвайте на тези, които ви плашат с Русия и крещят, че след Крим ще последват други региони. Ние не искаме разделянето на Украйна, това не ни трябва. А що се касае до Крим, той е бил и ще остане и руски, и украински, и кримско-татарски.

“Крим е наше общо достояние и важен фактор на стабилността в региона. Тази стратегическа територия трябва да бъде под силен суверенитет, който днес може да бъде само руски”, посочва президентът на Русия.

Като се позова на резултатите от референдума, руският президент обяви, че внася предложение за приемането Конституционен закон за приемането на Крим и град Севастопол в качеството им на субекти на Руската федерация.

Реакциите

Украйна няма да признае никога присъединяването на Крим към Русия. Това заяви днес говорителят на украинското министерство на външните работи Евгений Перебийнис, цитиран от Франс прес.

"Ние не признаваме и никога няма да признаем така наречената независимост и така нареченото споразумение за присъединяване на Крим към Русия", посочи говорителят. По думите му подписаното в Москва споразумение няма нищо общо с демокрацията, с правото и със здравия разум.

"Интегрирането на Крим в Руската Федерация противоречи на международното право и ние сме абсолютно уверени в това". Това заяви германският канцлер Ангела Меркел на пресконференция, дадена съвместно с португалскияпремиер Педру Коелю.

Това беше първата реакция на Меркел на подписания в Москва от Путин договор за присъединяване на Крим и Севастопол към Руската федерация.

Решихме да преустановим всякакво военно сътрудничество. Това заяви пък министърът на външните работи на Великобритания Уилям Хейг. По думите му тази мярка ще се прилага по отношение на споразумения за военнотехническо сътрудничество, за военноморските учения, предвидени за по-къснотази година съвместно с Франция и САЩ, за размяна на визити на високопоставени военни и лицензиите за износ в областта на отбраната, съобщи Франс прес.

От изявлението на Хейг става ясно, че Великобритания ще настоява за евентуалното приемане на пакет от по-силни санкции срещу Русия, които да бъдат договорени между европейските лидери на тяхната среща на върха тази седмица, съобщава агенция “Ройтерс”.

Според премиера на Полша Доналд Туск интервенцията на Русия на Кримския полуостров не може да бъде приета от международната общност. Това посочи той във Варшава на съвместна пресконференция с американския вицепрезидент Джо Байдън.

По думите на Туск действията на Русия са променили "за един миг" границите на Украйна и "геополитическата ситуация  в този регион и в света". Байдън пристигна на посещение в Полша, за да увери партньора си от НАТО, че е в безопасност на фона на събитията в съседна Украйна, допълва ”Ройтерс”.

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган предупреди Москва, че Анкара ще затвори Босфора за руски кораби, ако бъде приложено насилие над кримските татари, съобщава агенция Танюг, като се позова на турските медии.

"Ако самообявилите се кримски власти или така наречените борци за самоотбрана извършат насилие над кримските татари, които живеят на полуострова, Турция ще бъде принудена да затвори Босфора за руски кораби", посочва турският премиер в телевизионно предаване.

Ердоган изтъкна и, че Турция винаги ще бъде "със своите сънародници в Крим" и ще п
Премиерът добави, че освен с руските власти, ще разговаря по този въпрос с германските, азербайджанските и казахстанските власти.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...