Русия отпусна 15 млрд. долара заем на Украйна и предостави отстъпка от цената на газа в размер на 33%. По този начин Владимир Путин постигна целта си да изблъска още повече Европейския съюз от своята съседка, а само с едно единствено действие, слагащо край на финансовите й проблеми, лоялността на втората най-важна държава от бившия съветски блок беше осигурена, пише „Блумбърг“.
„Рискът е, че в момента Украйна е една икономическа черна дупка“, заяви Ариел Коен, специалист по руски и еврзаийски науки в Heritage Foundation във Вашингтон. „ЕС и САЩ претърпяха значително геополитическо поражение. Опасността за Русия е да поеме върху себе си огромно финансово задължение“.
Сключената преди два дни в Москва сделка даде смисъл на отказа на Виктор Янукович да сключи споразумение за асоцииране с ЕС. Факт, който доведе до недоволството на европейските лидери. На 16 декември германският канцлер Ангела Меркел изрази в интервю смайването си от конкуренцията с Русия, заявявайки, че „това не е начинът, по който искам съседството да изглежда“.
Същата тази емоция, засилена от яростта срещу полицейските атаки, кара хиляди граждани да протестират вече 4 седмици в Киев срещу управлението на Янукович. Сега на демонстрантите беше придаден нов импулс, след като активистите и опозиционните лидери зададоха въпроса от какво ще се откаже страната, за да получи руските средства.
За Путин сделката с Украйна представлява връхна точка на една от основните му амбиции, откакто беше избран за президент през 1999 г.
През 2008 г. руският лидер започна война с Грузия поради засилването на връзките на бившата съветска република с НАТО. Путин е и най-големият привърженик на Митническия съюз-икономически блок, включващ Казахстан и Беларус, а скоро и Украйна.
За Русия приобщаването на Украйна към организацията е жизнено важна стъпка към създаването на реален конкурент на Европейския съюз, смята Александър Рар, анализатор в Германско-руския форум и автор на биография на Владимир Путин.
Въпреки че руският президент и Виктор Янукович заявиха, че не са обсъждали Митническия съюз, без Украйна той би съществувал единствено на хартия и не би бил нищо сериозно.
Покачване на акциите
Украинските акции поскъпнаха вследствие на заема, а доходността по 10,5-годишните облигации падна до 6-месечно дъно от 8,85% на 17 декември.
За Русия инвеститорите се фокусират главно върху рисковете. Кредитната агенция Moody`s постави на Украйна сходен рейтинг с този на Египет и Пакистан, което превръща изкупуването на държавни облигации твърде рисковано, смятат експерти.
Путин обаче заяви, че въпреки лошия кредитен рейтинг на страната, Русия вярва във възможностите на местната икономика.