Договорът по европроекта "Равенство – път към прогрес", по който е изготвен скандалният доклад на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) липсва. Няма го и решението с препоръките към Министерството на образованието, младежта и наукатас (МОМН). Лиспват и гражданските договори по проекта. Това обяви на пресконференция днес новият председател на КЗД Ана Страшимирова.
"Това мен лично ме озадачава в някаква степен", каза тя.
Припомняме ви, скандалът тръгна от доклада на Комисията за съдържанието в българските учебници, изготвен миналата година, но публикуван преди месец. Темата беше повдигната в писмо от "Просвета", с което от издателството попитаха КЗД дали трябва да бъде изхвърлен Христо Ботев от учебниците заради стихове като "турчин, че бесней над бащино ми огнище". Впоследствие темата предизвика остра обществена реакция.
Бившият председател на КЗД Кемал Еюп от своя страна днес обвини за изчезналото решение администрацията, защото разпоредил препоръките да се изпратят в МОМН. Оказва се, че комисията, която е държавен независим орган, няма архив и има доста липсващи документи.
Кемал Еюп обаче твърди, че не знае за изчезнали документи и се пита дали някой не се възползва от междувластието. Твърди, че не си спомня каква е стойността на проекта. "Няколко стотици хиляди... стотина хиляди... евро ли беше, лева ли? Не знам", призна той.
Еюп смята, че започва разчистване на сметки между старото и новото ръководство на КЗД.
Още на 19 март т.г. от МОМН поискали обобщения от КЗД аналитичен доклад по целия проект, както и да се проведе среща, на която той да бъде обсъден. И двете искания не са изпълнени.
Кемал Еюп казва, че изследването е приключило в края на 2011 г., а решението за препоръки към МОМН е взето през края на май или в началото на юни.
Заместник-председателят на КЗД Баки Хюсеинов увери, че няма решение на КЗД за сваляне на "велики българи" като Ботев и Левски от учебниците. Той обясни, че проучванията на независимите експерти имат препоръчителен характер.
Кемал Еюп като цяло прехвърли отговорността за скандала върху издателствата. По думите му в издателствата се притесняват от началото на учебната година, тъй като в проблемния доклад са цитирани някои пасажи от учебниците им.
„От тях започна, четох някъде в някакво писмо, а те бяха силно притеснени и въпреки че учебниците са безплатни, някои ни предоставиха, други не ни предоставиха, и трябваше да издирим и закупим учебниците, за да може експертите да разполагат с всички издания. Сега наближава началото на учебната година, ще се одобряват новите учебници и те са притеснени”, заяви Еюп. „Цитирани са някои пасажи от различни учебници. И там, където са цитирани, техните издатели сигурно са притеснени евентуално да не (би да не) получат одобрение на техните учебници. Но всичко това е в правомощията на Министерството на образованието”, каза още той.
Защото докладът е качен със закъснение? Кемал Еюп твърди, че имало много въпроси сред колегите му и дълго обсъждане в самата комисия. "Ние по проекта не сме длъжни да излезем с решение", заяви той. Макар да е от 2011 г., докладът бе качен едва на 4 юли тази година. А защо въобще е направено проучването, след като може да нищо да не излезе от него – Еюп уверява, че това е станало, за да се обърне внимание на МОМН и да има някакъв резултат за обществото.
Какво още беше съобщено на днешната пресконференция, може да прочетете в iNews.bg.