България има слаб премиер. Това каза президентът Георги Първанов в предаването "Денят започва" по БНТ. Според него Бойко Борисов вече не може да се оправдава с тройната коалиция и министрите за проблемите, тъй като става ясно, че няма управленски капацитет. "България няма нужда от шериф, а от добър стопанин", заяви още Първанов.
Кабинетът сам провокира скандалите, за да прикрие тежките проблеми, коментира президентът. Той допълни: Има конфликти в здравеопазването, които са прикрити от другите скандали в държавата. Да не говорим за безработицата, за образованието. Ние имаме продължаваща криза, която се изразява и в криза на управление.
Няма да отзова всички дипломати с досиета, категоричен бе президентът. Той обясни: Предлагам да седнем с премиера и да разгледаме всички отделни случая, за да се види какво е правил дадения човек, като сътрудник на ДС, кадърен ли е ли не. Ако има някой, който е донасял срещу колегите и държавата, ще подпиша веднага да се отзове. Хората обаче са си вършили работата и тези хора трябва да бъдат запазени.
Никой при назначение на посланиците не прави справки в архивите. Това може да се прави само от Комисията по досиетата по отделен график, който вие добре познавате. Моят критерий е дали човек е кадърен, дали може да се справи, дали е доказал себе си, за да бъде назначен и аз си поемам отговорността в тази посока, така президентът отговори на въпроса наясно ли е, че по време на неговото управление дипломатите с агентурно минало са се увеличили от 30 на 50%.
Според Първанов трябва да се обясни на външните партньори на страната въпросът със сътрудничеството на посланиците към службите. Той беше категоричен, че имената на някои от тези дипломати са били известни на обществото още при предишни проверки на Комисията по досиетата, нашите партньори са знаели за тях и от това не е произтичал никакъв проблем. Нещо повече, подчерта той, някои от тези посланици организираха успешните посещения на нашия премиер в съответните страни.
Президентът коментира, че не разбира защо с премиера имат различни възгледи сега, при условие, че Борисов през 2008 година "правеше много ясно разграничение между разузнавачите и доносниците".
Когато става дума за морал, тук е ключът към разбирането на понятието. Не приемам хора, които са били свързани с бившия режим, да бъдат нравствените съдници и моралните ментори на обществото ни, в частност по този въпрос, подчерта Първанов. Той допълни:
Как министър-председателят, който е преподавал в школата на МВР и е бил част от обучение на репресивния апарат на тогавашния режим, как той ще съди онези чиновници, които коректно са си вършили работата? Защо искаме тези хора да платят сметката на прехода, а на хората - 1300-1400 души от МВР не даваме косъм да им падне от главата. И това са хората, които отговарят за сигурността в натовския смисъл, за сигурността в Шенгенското пространство. Нима е морално те да останат, а онези, които са били на дипломатическа мисия - трябва да отзовем.
По отношение оставките на Павлин Димитров и Божидар Димитров президентът призна, че познава първия бегло, но има впечатления, че е бил добър специалист. Що се отнася до втория Първанов беше категоричен, че неговата оставка е резултат от редица допуснати грешки. Той беше използван, употребен и захвърлен, заключи президентът.
Не бива да се допуска лустрация, категоричен беше Първанов. Той допълни: Опасявам се, че онези, които са били идеолози, които са допринасяли в не по-малка степен за предишния режим, ще останат отново недосегаеми.