За мен е много важно да се дефинира ясно промяната в БСП, да се дефинира опозиционната й политика. Това каза в Перник президентът Георги Първанов, цитиран от БГНЕС.
Държавният глава призова към промяна както в БСП, така и в модела на функциониране на българските политически партии изобщо, защото ние сме на 20 години на прехода и без съмнение се виждат много от дефектите, заложени в самото начало. Като такива дефекти Първанов определя както структурирането, така и начина на функциониране на партиите. Имаме над 300 партии - това означава, че всеки може да си създаде партия, която да се експлоатира за тесни личностни и може би бизнес цели, каза още държавният глава.
Президентът не се ангажира с оценка към свършеното от правителството до момента. Мисля, че някои от министрите си струва да охладят малко страстите, защото чухме твърде много радикални идеи, от които се отказаха буквално на другия ден и слава Богу. Имаше идеи, които бяха не просто неработещи, но и опасни, заяви Първанов. Освен това все ми се струва, че има един министър, който се опитва да го играе премиер в действителност, коментира още президентът и препоръча този министър да си влезе в нишата.
Първанов се ангажира с участие в разработването на копцепцията за национална сигурност. Той заяви, че ще се произнесе по концепцията, когато има висока степен на готовност. Аз самият бях заявил, че имам готовност със свой екип в подготовката на такъв проект, посочи президентът и допълни, че не иска да иззема правомощията на изпълнителната власт. Той заяви, че ще участва там, където е необходимо да се коригират някои постановки, защото е върховен главнокомандващ и има отношение към редица от службите. Бих искал на един относително ранен етап да се преодолеят луфтовете и онези неща, които биха създали напрежение между мен и изпълнителната власт, от което напрежение никой няма полза, каза още Първанов, цитиран от Агенция "Фокус".
Нужно е оздравяване в съдебната власт, заяви президентът. Според него основните моменти в този проблем са два. Той посочи, че трябва да има промени в законодателството, и то не самоцелни. Първанов допълни, че досега твърде много са правените промени и често пъти на парче. Следващият кабинет отново и отначало започва промените, каза Първанов. Той препоръча да се чуе гласът на самата съдебна власт. Както се вижда и сега, оздравителният процес започна отвътре и не трябва да се налагат модели отвън, добави президентът. Той посочи, че другите институции по-малко трябва да се месят в работата на съдебната власт, защото има достатъчно потенциал, за да могат магистратите да се справят сами с проблемите и да реализират докрай реформата, която се очаква не само от Европа, но най-вече от българските граждани.