Първанов защити големите енергийни проекти

31.07.2009 | 13:59
по статията работи:
Според държавният глава парламентарният характер на републиката трябва да се запази
Първанов защити големите енергийни проекти

Много е важно, когато се прави новата енергийна стратегия на България, да има елементи на приемственост. Това каза президентът Георги Първанов при посещението си на хълма Трапезица във Велико Търново, предаде радио „Фокус"-Велико Търново.

По думите на държавния глава е особено важно да не се правят разчетите само на базата на това, което ще се изхарчи, а и на това, което ще се спечели в рамките на този мандат.

Големите енергийни проекти са инвестиция в енергийната сигурност на страната, в стратегически план в порядъка на 2015-2020 г. Ако искаме да бъдем енергиен център на Балканите, както сме и заявили своето намерение за това, трябва много внимателно да преценим какво правим, уточни Първанов.

„Не приемам това, което прозвуча по-скоро от подкрепящите формации, да се спрат големите проекти с идеята, че струват много пари и да се търси отдаването им на частни начала", посочи той.

Президентът Георги Първанов коментира още, че световният опит е показал, че именно държавата е тази, която трябва да се ангажира с правенето на енергетиката. „Ако искаме да имаме енергийна сигурност, държавата трябва да се ангажира с тази сигурност, а не да я оставя на частници, още повече такива, които са отвън и които ще имат своите интереси", каза още Георги Първанов.

Държавният глава подчерта отново, че е „за" това да се направят анализи и изчисления, но подчерта, че в същото време не трябва да се губи стратегическият план.

Първанов коментира и предложението за бившия президент Желю Желев държавното управление на страната да бъде променено на президентска република: "Нееднократно съм казвал, че съм „за” това да се запази парламентарният характер на Републиката".

Той добави:

"Корекции в президентските правомощия може да има. Аз съм обосновал какво точно може да се промени - правото на президента директно да свиква референдум, преодоляването на президентското вето да става с по-висок процент депутатски гласове, може би правото на законодателна инициатива, но толкова. Мисля, че не бива да нарушаваме тази конституционна схема, която е заложена в началото на прехода. Тя е работеща и ние имаме европейска Конституция”

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...