Президентът Георги Първанов определи като "много нелепи" очакванията, че ако се завърне в БСП, ще разцепи партията и ще създаде друга политическа организация от типа на гръцката ПАСОК.
Държавният глава днес посети Криводол посещението си в Криводол по повод празника на общината и 42-години от обявяването на селището за град.
Припомняме ви, че в днешния си брой вестник "24 часа" съобщи, че бившият лидер на БСП възнамерява да се върне в партията. Той нямал намарение да я разцепва, а да направи нещо подобно на Общогръцкото социалистическо движение (ПАСОК)* в южната ни съседка.
Идеята за подобно обединение не е нова за Първанов. В края на 90-те той инициира политическия съюз “Нова левица” - коалиция между БСП, БСДП на Петър Дертлиев, ОБТ на Кръстьо Петков и движение "Социалдемократи” на Николай Камов.
Първанов припомни, че подобни подозрения към него е имало и през 1997-1998 година, когато е подготвял Новата левица и когато е изграждал "Коалиция за България". Той добави:
Тогава също се внушаваше - Георги Първанов иска да "разтури" БСП и да направи нещо подобно на ПАСОК. Получи се друго - мощна коалиция, в основата на която е социалистическата партия и която е влязла във властта. Моето връщане в БСП е един морален жест на признателност към всички онези хора, с които съм работил, и надявам се нещо, което би могло да засили партията и да я отвори към нови, силни и реални коалиционни партньори
Държавният глава не очаква сътресения при обявяването на кандидатпрезидентската двойка на ГЕРБ тази неделя, информира БНР. Той коментира и предизборното мото на управляващите "Да градим България": Това звучи респектиращо. Но е по-малко въздействащо от бригадирския лозунг "Строим за родината". На мен онова старото ми звучи по-въздействащо.
* Общогръцкото социалистическо движение, както е пълното име на ПАСОК, е създадено през 1974 г. В него участват няколко леви организации, оцелели след военния режим, и известни общественици. По-късно част от учредителите напускат ПАСОК, но тя бързо се утвърждава като водеща политическа сила.