Първанов представи АБВ като алтернатива на управлението

11.11.2010 | 11:32
по статията работи:
Проектът АБВ трябва да се развие като една лаборатория на нови алтернативни идеи и инициативи, заяви президентът
Първанов представи АБВ като алтернатива на управлението

Последна актуализация на информацията: 15:10 часа

В НДК се проведе форумът "България - на другия ден", организиран от инициативна група, на който се обсъжда създаването на гражданско движение "Алтернатива за българско Възраждане" (АБВ).

Движението стана известно като "проекта на Георги Първанов". Президентът присъства на форума като гост, поканен от иницитивната група. Той пристигна в НДК към 10:30 часа, съобщи БТА. Преди да започне официалната част, държавният глава се ръкува и разговаря с хората в залата.

Първанов: Вижда се, че се работи на парче, ден за ден, без визия и за това трябва да има граждански структури като АБВ

В близо 50-минутното си слово пред участниците във форума, Първанов очерта целите на новото движение и принципите, на които ще се гради то. Той сподели и критиките си към настоящото управление на страната и заяви, че движението ще е алтернатива на правителството.

Преди време казах, че премиерът Бойко Борисов не се справя с кризата, днес кабинетът изглежда все така безпомощен да се бори с кризата, заяви президентът Георги Първанов в изказването си пред форума.

Има дефицит на компетентност в настоящето управление, коментира Първанов. Вижда се, че твърдата ръка без знание и компетентност става рискова, допълни той. Има голям проблем в предвидимостта на управлението, което не позволява на бизнеса и на хората да планират живота си, посочи Първанов. Няма друго такова правителство, което така често да променя правилата; има криза на управлението, добави Георги Първанов.

Вижда се, че се работи на парче, ден за ден, без визия и за това трябва да има граждански структури като АБВ, които да поставят под светлината на прожекторите професионалистите, които имат управленската визия и имат авторитета и в които си струва да се инвестира, каза президентът. Според него именно създаването на една такава гражданска организация, когато някога се сформира нов управленски екип, хората ще бъдат достатъчно познати и на гражданите, а не да бъдат избирани по кръстовищата или незнайни кътчета.

Партиите на прехода се самоопределиха най-напред по отношение на миналото, но тази фетишизация на миналото отдавна е пречка на нашето развитие и за това ние се обединяваме около идеята, че едно възраждане на българката нация минава през отказа да водим изтощителните битки по миналото, които както показа преходът не водят до нищо, каза държавният глава. Събрали сме се не само със съзнанието за един истински компромис между лявото и дясното, а и защото смятам, че е необходима нова политическа култура и в името на разбирането, че е необходим нов модел на управление, в който решенията се взимат от колкото може по-широк кръг партии, формации, граждански структури, сподели той. Винаги съм се стремял да обединявам, а не да разделям. Като държавен глава винаги съм работил за единението на всички български граждани. Никой не би представил АБВ като изправено върху отломки от партии или от неправителствени организации. АБВ трябва да се развие като една лаборатория на нови алтернативни идеи и инициативи. Събрали сме се съмишленици от гледна точка на търсенето и дефинирането на националните цели и интереси и намирането на ефективния начин за реализацията им. Трябва да дадем отговор на въпроса възможно ли е трайно партнъорство между бивши противници, сподели Първанов. Според него трябва да се отговори и на въпроса дали е възможно да се прави политика без барикади.

 

1574334794_400

Снимка: БТА

Първанов е на мнение, че абсолютизацията на лявото и дясното не е работеща. Няма ляв или десен изход от кризата. Нямаме нужда от нов ляв или десен проект, имаме нужда от граждански проект, който да събере най-силното, каза държавният глава. Целта не е да се размият партийните образи. Това е непартиен, но не антипартиен проект. Участниците в АБВ не представляват партиите си, те са тук като експерти. АБВ е нов шанс на партиите за ново начало. Аз не намирам за основателно противопоставянето на партии и личности, изтъкна той.

Успехът на България може да дойде сам, ако се мобилизира широк кадрови потенциал и се управлява с ума и таланта на целия народ. България е прекалено малка, за да я делим, и достатъчно голяма да побере всички, каза Първанов. Имаме общото убеждение, че в политиката трябва да печелят по-добре подготвените. На българския политически пазар се харчеха повече посланията с негативна мотивация и водещ беше негативният вот, посочи Първанов. Никой сам не може да изведе страната от кризата, призна го наскоро и настоящият премиер, но през последната година в страната бяха прокарани много нови разделителни линии. Еднополюсният политически модел не е по-малко опасен от двуполюсния. Трябва да излезем от модела на полюсно мислене, заяви президентът

Президентът отбеляза още, че избраната дата за дебата и така обявената тема не биват да се тълкуват като претенция за историческа значимост на събитието. Днес няма да обявим края на прехода. Бих предложил да оставим тази тема на учените. Ако все пак преходът е завършил, то трябва да признаем е завършил зле. В прехода имаше много грешки, имаше и престъпления, за които не може да има давност. Ние не сме се събрали да се вайкаме за грешките, а да мислим как с поуките на времето да правим нещата по-добре за напред, каза още държавният глава. Според Първанов малкият и средният бизнес не са в дневния ред на това правителство, а голяма част от идеите на правителството са реализирани с голямо закъснение, което на практика ги е обезценило. Смятам, че точно чрез бюджетната политика трябва да отговорим на големия въпрос дали искаме пасивно да изчакаме края на кризата или ще правим политиката, която да ни постави в активна и перспективна позиция в следкризисната надпревара, сподели Първанов.

Според него обаче, последната година е загубена, тъй като се е увеличила разликата между нас и другите държави в ЕС. Първанов попита способни ли сме да инвестираме в нов модел на българската икономиката. Държавният глава е убеден, че сега българската държава трябва да се обърне с лице към проблемите на бизнеса. Днес кабинетът изглежда все така безпомощен в тежката битка с кризата, има дефицит на компетентност в сегашното управление. Лидерът не е длъжен да знае всичко, но до толкова трябва да влезе в материята, за да може да вземе информирано решение. Има един постоянен гневен патос, който все повече буди насмешка. Вижда се, че твърдата ръка без компетентост става рискова, коментира Първанов.

Силното управление означава преди всичко възможност за вземането на силни управленски решения, които имат ефект за всеки. Управлението не е бабаитлък, а е ангажимент да решаваш проблеми. Основният ми извод е, че на нас ни е необходима здрава и добре уредена държава. Необходима ни е силна, не силова държава, каза Първанов. Не може министър с манталитета на счетоводител да формира визията. Ние от АБВ не можем да имаме претенция да монополизираме идеята за алтернативност. Няма да ревнуваме ако някои друг излезе и предложи други алтернативи, сподели още държавният глава.

Според него управляващите се опитват да спечелят служебна победа с Изборния кодекс. Ще се противопоставя, ако на общините се наложат допълнителни тежки ограничения, ако управляващите се опитат да спечелят служебна победа чрез допълнителни изисквания, които вече са отречени, заяви Първанов.

Нямам претенция да съм "най", но имам амбицията да давам шанс на хора, които са се доказали като професионалисти с авторитет, сподели още той.

Никой не иска провала на сегашното мнозинство, всички сме заинтересовани то да изведе България от кризата. Много важно е да имаме действено управление, посочи Първанов. Не можем да допуснем дестабилизация, но също не можем да допуснем и имитация на стабилност, добави президентът.

Според него посланието на АБВ трябва да бъде не за сблъсък на личностна основа, а за принципен дебат и диалог. Вярвам в успеха на АБВ, защото тук са хора, които не са свикнали да бягат и да прехвърлят отговорността, заключи президентът.

4ba667daddff4fda4e5c32082564def3_800

Снимка: Агенция "Фокус"

Паскалев: Няма да учредяваме партия нито днес, нито утре

По-рано днес форумът бе открит от кмета на Благоевград и бивш вицепремиер Костадин Паскалев, който бе един от първите, потвърдили, че влизат в АБВ.Той посочи, че ключовата дума на днешния ден за хората, която са инициатори на форума, е алтернатива. Няма да учредяваме партия нито днес, нито утре и това трябва да е ясно от самото начало, за да се избегнат спекулациите, подчерта Паскалев. Той изтъкна, че амбицията е днес да се проведе дебат, който да се освободи от идеологизация, от партизиране, от евентуални опити за спечелване на политически дивиденти, а в дискусията да се включат хора, които са се доказали в сферите, в които работят, които са в състояние да дефинират проблемите и да опишат мерките, необходими за преодоляване на проблемите, да формулират политиките и да предложат идеи за тяхната реализация.

Особено важно е днес, когато има доста проблеми в обществото ни, когато в част от обществото се засилва желанието за силната ръка, за едноличното поемане на отговорност, ние да направим точно обратното - да създадем предпоставки и условия за водене на откровен професионален дебат по въпросите за развитието на обществото и държавата, каза Паскалев.

Според него бюджетът за 2011 г. не отговаря на стратегията "България 2020" и в него липсват цели, политики и приоритети. Залагат се сериозни очаквания за приходите, коментира се преразглеждане на публичните разходи, а се определя и се поставя като значима цел запазването на разходите от 2010 г. като обем и средства и на възможност за правене на друга политика или реформи, посочи Паскалев. Той обясни, че казва това, не защото иска да се противопоставя на случващото се в управлението, а защото смята, че съществуват реални проблеми в сферата на здравеопазването, образованието и науката, финансирането на общините. Паскалев допълни, че това, което го плаши в последно време е липсата на оценка за човешкия потенциал.

Костадин Паскалев каза, че на тази среща участниците не идват с готови отговори, а искат да създадат ново място за диалог. Неведнъж гражданското общество е било дума по скоро за ПР или значка за нечий ревер, нашият опит е да променим това, посочи Паскалев. Той допълни, че днес ще се търсят отговори на въпросите как ще изглежда пространството на експертното и гражданско участие във формирането на политики в различните области и тяхното обединяване в единна национална стратегия. Паскалев посочи, че не случайно за участие са поканени представители на различни социални групи, по думите му "един вид граждански парламент", като повечето от тях са експерти в областите в които работят, хора с авторитет и позиции.

Калфин: Ценното в подобен вид диалог е участието на експерти

От своя страна евродепутатът Ивайло Калфин посочи в изказването си, че ценното в подобен вид диалог е участието на експерти, които не е задължително да се занимават с политика и искат да кажат какво мислят. На подобни срещи, някои от тях организирани от президента Георги Първанов, хората, които има какво да кажат, са изразили своята позиция, но рядко се били чути от управляващите, посочи Калфин. Той допълни, че на тези дискусии се е предлагало да има контролиран дефицит, инвестиции в инфраструктурата, както и въвеждане на иновации.

Калфин отбеляза, че у нас продължава да се мисли, че преструктурирането е свързано само с намаляване на разходите. Правителството очаква днес или утре да подпише договора за АЕЦ "Белене", но това ни коства повече от година забавяне и по-скъпи кредити с около 100 млн. лева, а тези пари можеха да се дадат за наука, коментира той. Калфин изтъкна, че България изостава всеки час от другите страни от ЕС в областта на иновациите, помощта за малките предприятия и в развитието на енергийната ефективност. Във време на криза са намалени парите за помощ при безработица, все едно безработицата намалява, отбеляза Калфин. Той посочи, че предишното правителство също е направило подобни грешки, една е от тях е забавянето на строежа на магистрала "Тракия".

Данаилов: БСП не може да се разцепи от това движение

БСП не може да се разцепи от това движение, а БСП може да намери в една такава формация единствено някаква помощ в следващото, което предстои, заяви преди днешния дебат бившият министър на културата и депутат от Коалиция за България Стефан Данаилов, цитиран от БГНЕС.

Според него притесненията за едно такова разцепление са несправедливи. Той изтъкна, че не всички в БСП се компрометирани. Може би днес ще прозвучи по - категорично това, че това е едно обединение за несъгласие към това, което се случва в държавата. Властимащите може би са против една такава формация, но ще е много странно, ако БСП е против и се надявам, че разумът ще надделее, каза още Данаилов.

Инициативна група ще подготви проект за учредителни документи на сдружението

България има нужда от нов проект, отхвърлящ чисто политическото делене на ляво и дясно и развиващ се в територията на гражданските измерения, търсещ нова формула за сътрудничество в името на намирането на нови решения, каза Костадин Паскалев в края на днешния форум, цитиран от БТА

На форума беше възложено на инициативната група да подготви проект за учредителни документи на сдружението и проект на програма за дискусии на национално и регионално ниво. Гражданско движение АБВ е необходимо сега, посочи Паскалев. България няма да намери своя път, няма да напусне прехода, няма да е достойна част от Европа, ако не постигне съгласие по националните си цели и приоритети, каза Паскалев. Той предложи АБВ да бъде алтернатива на "популизма, конфронтацията, подбуждането на най-ниски страсти, на силоваците, на битките и противопоставянията, на празното говорене и бездействието чрез професионализъм, експертност, патриотизъм, политическа и гражданска отговорност".

 

В инициативната група за създаването на сдружението АБВ са Борислав Китов, заместник-председател на Земеделския народен съюз и бивш депутат; проф. Григор Горчев, ректор на Медицинския университет в Плевен; проф. Васил Проданов, директор на Института за философски изследвания при БАН; Емил Кало, бивш председател на Организацията на евреите в България "Шалом"; о.р. ген. Михо Михов, бивш началник на ГЩ на БА, бивш съветник на държавния глава по военната сигурност на страната, бивш посланик в Македония; о.р. ген. Красимир Петров, бивш директор на Главна дирекция "Гранична полиция", бивш началник на СОБТ и директор на СДВР; спортистите Йордан Йовчев и Валентин Йорданов; Мариана Тодорова, експерт в администрацията на президента. Сред участниците във форума са още Весела Лечева, археологът Николай Овчаров, народната певица Николина Чакърдъкова, Стоян Топалов, Петър Велчев, Тодор Анастасов, Стефан Димитров.

По-рано днес художникът Светлин Русев опроверга информацията, че ще участва в проекта. В писмо "до всички медии, които обичат импровизациите и спекулациите, вместо истината", Светлин Русев посочва, че нито е канен, нито се е съгласявал да участва в инициативата АБВ. Писмото е заради обявени "реални и мними имена" като учредители на инициативата АБВ. Русев посочва, че той не е давал съгласието си за участие както в проекта или в други политически и граждански формации.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...