Първанов: "2007 г. беше успешна за страната"

31.12.2007 | 14:05
по статията работи: Апостол Апостолов
Като основно събитие президентът определи освобождаването на медицинските сестри
Първанов: "2007 г. беше успешна за страната"

Президентът Георги Първанов определи в интервю пред ВВТ 2007 г. като успешна година за българската държава. Той каза, че в страната има макроикономическа стабилност, случват се доста положителни неща в социалната сфера, като безработицата падна под 7%,"макар правителството недълновидно подцени някои огнища на напрежение", съобщи БГНЕС. Според държавния глава налице е относителна политическа стабилност.

"Относителна, защото виждаме елементи на преструктуриране, на прегрупиране вътре в самите партии. В международен план България стои стабилно, като член на ЕС, като водеща сила тук на Балканите, една дипломация чиито глас се чува все по-отчетливо", каза Първанов.

Като основно събитие Първанов определи освобождаването на медицинските сестри, след осем години от либийския затвор. Според него това е събитие не само от национален, но и от международен мащаб. Според него, ако има световна класация, това безспорно трябва да влезе в десятката на световните събития.

"Макар и трудно и мъчително решихме този въпрос и това показва, че имаме дипломация с характер. Никога към нас българите Европа не е била така солидарна. Случаят е показал и взаимодействието на институциите през последните осем години, както и това, че медиите са били коректив и инициатор по този проблем", заяви президентът.

"В началото на първия си мандат обявих претенцията да правим външна политика, която решава проблемите, а не паркетна политика; да правим дипломация, която решава важни национални въпроси смята президентът, цитиран от Агенция "Фокус" Агенция "Фокус".

"Начинът, по който решихме този въпрос, показа, че имаме дипломация с характер. Никога светът не е бил така солидарен с нас, подчерта Първанов. Като важна причина за успеха той посочи “перфектното взаимодействие между гражданско общество, институции и медии". Като голямо завоевание на външната ни политика президентът посочи приемането за изписване на еврото на кирилица.

"Имаме силен динамичен дипломатически екип, начело с министър Калфин", подчерта президентът.

"Във вътрешен план аз винаги съм апелирал да не сеем излишни илюзии, когато става въпрос за членството ни в ЕС. Това е процес, а не е еднократен акт. Нещата започват да се усещат по огромния брой инвестиции, откриват се нови работни места, има глад за квалифицирана работна ръка. Това няма как да не се е усетило от хората. Има обаче сфери, в които доста бавно стават нещата. Никой от Брюксел няма да дойде да ни оправи здравеопазването и образованието, изтъкна президентът, като добави, че въпреки мнението си, не е от хората, които си позволяват менторска позиция по отношение на обществото.

"Ако има проблеми, те са в тези, които са призвани да водят, да лидерстват, да налагат една или друга непопулярна позиция, каза президентът. Според него преодоляването на консуматорската позиция към ЕС е било задача на политиците.

"Не всички го направиха и затова сега има свръхочаквания. Вярвам, че ще дойде време за реалния диалог за Европейския съюз", добави Първанов.

Относно провелите се местни избори държавният глава каза: “Изборите се проведоха по правилата на демокрацията. Най-важният притеснителен сигнал беше свързан с тенденцията на масовата покупко-продажба на гласовете. Това означава, че има тотално дискредитиране на политиката като средство за решаване на проблемите".

Първанов коментира, че определени бизнес среди са решили да си решават проблемите “купувайки една или друга община", което според президента говори за слабостта на държавността, тъй като на места тези групировки са успели.

“Респектът, санкцията е второстепенният фактор, първостепенният е мотивацията. Българинът трябва да вижда политиката като средство за решаване на неговите проблеми, а не на политиците", подчерта още Първанов. Относно партиите в страната, той коментира, че при съотношението от последните избори ще има много сложна конфигурация при едни парламентарни избори, когато и да са те. “Аз не мисля, че трябва да има предсрочни избори", каза още Първанов.

На въпрос за протеста на учителите президентът коментира, че това не се случва нито всеки ден, нито всяка година. “Правителството прояви недалновидност още в началото на преговорния процес със синдикатите. Особено в тези сфери напрежение ще има, тъй като реформата води до видими, забележителни резултати", коментира Първанов.

"Някой трябва да помисли и за онези, които употребяват тези услуги - родители, ученици, пациенти и това трябва да е водещо за правителството при актуализация на приоритетите.

Относно личния живот президентът каза: “Има много пропуснати, неизживяни мигове в семейството. Останаха много непрочетени и ненаписани книги, но аз си давам сметка, аз съм си поел кръста. Съзнавам, че има много ограничения и се надявам, че ще дойде времето, в което ще наваксам пропуснатото.

На въпрос, ако има един свободен ден за себе си, какво би направил Първанов посочи, че няма да му  стине един ден.

"Бих спортувал. Аз и сега играя често футбол, баскетбол, бих отишъл на лов. Бих излязъл на разходка със семейството си, вечерта бих гледал любим филм, ще прочета поне няколко страници от десетките книги, които си купувам. Аз следя развитието на книжния пазар и се надявам да нямам пропуски. Ще чуя някои от любимите си приятели, останаха ми верни приятели, въпреки поста. Ще преброя приятелите след края на мандата, но със сигурност около мен има хора, които са били или ще бъдат с мен, независимо от това, което ми се случва", заяви държавният глава.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...