Първите фирми влизат в "София тек парк" до края на 2015 г. 3

18.06.2012 | 15:22
по статията работи: Лили Бончева
България ще има първата си иновационна екосистема в подкрепа на иновациите и предприемачеството, коментира президентът Росен Плевнелиев
Елица Панайотова, Делян Добрев, Росен Плевнелиев и Аню Ангелов (отляво надясно) разглеждат схемата на "София тек парк"
Елица Панайотова, Делян Добрев, Росен Плевнелиев и Аню Ангелов (отляво надясно) разглеждат схемата на "София тек парк"
Снимка: МИЕТ

До края на 2015 г. трябва да има функционираща част от „София тех парк“, която да приюти първите компании, лаборатории, интерактивен музей и др. Това очакване изрази изпълнителният директор на парка Елица Панайотова, която днес, заедно с президента Росен Плевнелиев, министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и министъра на отбраната Аню Ангелов посети терена на бул. „Цариградско шосе” 111 в столицата (на мястото на днешните военни поделения на 4-ти километър), на който предстои да започне изграждането на проекта.

Схема на парка може да видите в галерията тук.

„Целта ни е да изградим среда, която да привлича новатори, учени, студенти и бизнес, да стимулира обмена между тях и да популяризира иновациите пред широката публика”, добави Панайотова.

"София тек парк” трасира пътя на иновациите и създаването на първата в България иновационна екосистема, в подкрепа на иновациите и на предприемачеството. Ето защо той е не по-малко важен от изграждането на АМ „Тракия”. Това каза от своя страна президентът Росен Плевнелиев.

"За първи път от 30 години има толкова качествена платформа, която е и много добре обезпечена финансово", коментира президентът.

"На първия си етап „София тек парк” ще ускори иновациите в един от седемте водещи за България клъстери, какъвто са информационните и комуникационните технологии. Успехът на този първи етап зависи от качествената концепция, като иновационна екостистема, в която са посочени ролите на всеки от участниците, включително на БАН, на университетите, на бизнеса и на общините в страната", посочи държавният глава.

Вече е регистрирана компанията „София тек парк” с начален капитал от 3 млн. лева. Тя е дъщерно дружество към Национална компания „Индустриални зони“. Първата фаза на обекта ще се финансира с 50 млн. евро по Оперативна програма „Конкурентоспособност”, като средствата вече са осигурени. Предстои да започне изграждането на прилежащата инфраструктура на парка и на първите сгради.  

В рамките на подготовката и изпълнението на тази фаза на проекта, ще се търсят и партньори сред научните среди и бизнеса. 

Общата площ на парка е 270 дка, собственост на Министерството на отбраната. Теренът ще бъде предоставен на МИЕТ срещу 5 млн. лв. "Реалната цена на земята е по-висока, затова бих искал да благодаря на министър Ангелов, че ни предоставя терена срещу тази сума, с която ще се финансира преместването на поделенията и архива", каза Делян Добрев.

Предвижда се вторият етап на технологичния парк да се изгражда в новия програмен период 2014–2020 г. на ОП "Конкурентоспособност". За тази фаза са заложени 200 млн. лева. МИЕТ работи по проекта повече от две години, съобщи днес министър Добрев.

Идеята за "София тек парк" предизвика широк обществен отзвук, след като президентът Плевнелиев я представи пред водещи ИТ компании, сред които Google, Microsoft, Facebook, Amazon, по време на посещението си в САЩ през месец май.

Няколко дни по-късно беше съобщено, че вече е избран теренът за парка, а в края на месец май Елица Панайотова беше назначена от министъра на икономиката Делян Добрев за изпълнителен директор на "София тех парк" .

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...