С колко точно ще бъдат намалени цените на лекарствата ще стане ясно до средата на следващата седмица, заяви министърът на здравеопазването Десислава Атанасова, цитирана от iNews.bg. Атанасова бе на работна среща с представители на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФА) и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (АНФП).
„Тежката артилерия на ГЕРБ“ започна ударно с предложения за реформи в здравеопазването, като основен пункт на новия
здравен министър е нуждата от промяна в Комисията за реимбурсиране. Според нея трябва да се осигури специална администрация, която да участва пряко в процеса на определяне на
цените. За пример за администрацията във вид на държавна комисия Атанасова даде Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), но все още не е ясно дали органът ще е независим или ще
бъде контролиран от Министерството на здравеопазването (МЗ).
Фармацевтите не са възразили на идеята, но желаят запазването на работата на Комисията по прозрачност на цените, където по силата на сегашното устройство се разглеждат всички молби и жалби,
свързани с реимбурсирането.
Реформи се готвят и в Закона за здравното осигуряване. Атанасова желае промени в текста, „в който има
думата „може“ НЗОК да договаря“. Така ще бъде дадена възможност на НЗОК да договаря отстъпките на всички лекарства.
Нужно е разширяване на списъка с държави, спрямо които съпоставяме цените на лекарствата си, добави здравният министър. Към момента България измерва цената на медикаментите спрямо
други осем европейски държави.
Промяна в срока за реферирането на цените с тези държави също е нужна – вместо една година, той да бъде шест месеца, предлага Атанасова. Реферирането на лекарствата да става само
за тези, които са регистрирани в позитивни листи и се изплащат в обществени фондове в пет други държави, вместо в три, каквото е текущото статукво.
Атанасова заяви, че ще поиска среща с Асоциацията на търговците на едро, за да се договорят с какви проценти могат да се намалят техните надценки на лекарствата.
Ответният отговор на фармацевтите е настояването за прозрачност на разходите, които заплаща НЗОК. От бранша са дали предложение да има възможност да се подава информация за разходите дори и по диагнози на сайта на Здравната каса.
Задължително е осигуряването на достъп на генерични лекарства до реимбурсирането според изпълнителния директор на БГФармА Росен Казаков. Участвалите в срещата се разбраха, че НЗОК вече ще има възможността да договаря отстъпки и за генеричните лекарства, които плаща частично. По този начин институцията ще договаря отстъпки за 188 от над 1500 медикамента, които плаща напълно или частично.
Посредством този механизъм за последните два месеца са договорени икономии от общо 4 милиона лева. Като по-добра регулация на лекарствения пазар в дългосрочен план са предвидени промени в надценките за търговците на едро и на аптеките на лекарства. Цената на генеричните лекарства пък ще бъде фиксирана на определен процент от тази на оригиналните.
Деян Денев, който е председател на АНФП посочи, че се отхвърля възможността при намаляване на цените на лекарствата да има отлив на производитеи в страната.
От фармацевтичния бранш увериха още, че диалогът с новия здравен министър е бил конструктивен, а пък Атанасова подчерта, че ще продължи да търси консенсус и ще разгледа всички становища, преди да вземе решение за цените на лекарствата.
"За момента предложенията не са крайни решения, а са идеи за обсъждане", уточни тя. Голяма част от предлаганите промени могат да се осъществят в кратък срок – в рамките на един месец, увери здравният министър.
В рамките на дискусията обаче така и не е бил засегнат въпроса за ДДС-то върху лекарствата.