През първото полугодие България е на първо място по активност за разкриване на опасни стоки в ЕС. Това съобщи във Варна председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Дамян Лазаров. Тази активност се отчита на база подадени сигнали в европейската система за бърз обмен на информация за опасни стоки, пуснати на пазара - РАПЕКС. Системата е за бърз обмен на информация и показва какви са действията на всяка една страна, когато намери опасна стока на пазара, какво предприема, когато получи уведомление за стоки, които се предполага, че са на пазара и какви мерки предприема за тези стоки.
През първите шест месеца на годината контролният орган е уведомил Европейската комисия за открити 128 опасни стоки на българския пазар, които са изтеглени и забранени.
Най-много са сигналите за артикули, имитиращи храни, детски облекла и играчки, електроуреди и запалки.
След България се нареждат Германия и Кипър. В тези европейски страни са забранени съответно 112 и 99 опасни стоки.
В целия Европейски съюз сигналите за рискови продукти през първото полугодие са 998, съобщи Dariknews.bg.
Междинната класация за първото полугодие на 2010 година показва, че първата тройка тази година се оглавява от България, Кипър и Германия. Миналата година първите три места са заемали Испания, Гърция и германия. Типичното тази година е, че има сгъстяване - разликата между първия и последния е скъсена. Ние бяхме на пето място миналата година", каза Дамян Лазаров.
25 туристически обекта по морето са били затворени временно от КЗП при акция „Лято 2010". Oт началото на кампанията са проверени 1076 хотела и заведения за хранене и развлечение по цялото Черноморие.
Най-честите нарушения, които служителите на КЗП установяват в заведенията за хранене са непоставени на видно място удостоверение за категоризация, липса на карт-меню и лист-меню, както и липса на регистър за рекламация. В някои обекти са предлагани и услуги без категоризация.
В хотелите, най-често срещаното нарушение е, че не са обявени цените на нощувките. Това е предпоставка за спекулация в зависимост от външния вид на клиента, съобщи Лазаров. При проверки на плажа, не са констатирани нарушения.
От КЗП съветват туристите и да внимават при подписването на договори за екскурзии с туроператорите. В много от договорите липсвали реквизити, не са упоменати точните места за нощувка, както и престоят, съобщи Днес+.
Лазаров разказа за летовници, които се почувствали измамени от воаяжа си до Италия, тъй като прекарали по-голямата част от времето си в автобуса и пропуснали културните забележителности. В договорите им обаче е нямало никакви реквизити. Написано е, че нощуват в близост до Внеция, в 3 и 4-звездни бази, което е много относително, коментира шефът на КЗП.