Северната сухопътна отсечка от бъдещия газопровод „Южен поток“ ще бъде построена първа. В нея влиза инфраструктурата, преминаваща през България, Сърбия и Австрия. За това са се договорили акционерите в проекта, информира Агенция Интерфакс.
Впоследствие ще бъде построен участъкът, който ще преминава по дъното на Адриатическо море и ще стига до Италия, съобщи днес на пресконференция шефът на италианската енергийна компания Eni Паоло Скарони. Той допълни, че компанията и руският гигант "Газпром" са постигнали договореност по някои от детайлите по проекта.
Подготвителната работа за строежа на сухопътния участък от газопровода върви по график. Очаква се дейностите по същество да започнат през месец декември тази година. Това стана ясно от думите на шефа на „Газпром“ Алексей Милер, който запозна премиера Владимир Путин с постигнатия напредък. По време на срещата е било напомнено, че първите количества газ към Европа трябва да тръгнат през 2015 г., информира РИА Новости.
Газопроводът "Южен поток" ще преминава през 11 области и 220 землища на 38 общини на територията на България. В Разградска област той ще пресече община Лозница. Това стана ясно през март. Изпълнителният директор на българо-руската компания за проекта Георги Гегов припомни, че с решение на Министерския съвет от края на миналата година отсечката от газопровода на територията на България е обявена за обект с национално значение.
Месец по-рано беше обявено, че над 200 млн. долара допълнителни приходи от транзитни такси се очаква да получава годишно България след построяването на газопровода "Южен поток".
Разчетите сочат, че цената на проекта ще бъде 16.5 млрд. евро (над 21 млрд. долара). 10 милиарда от тази сума ще отиде за строежа на участъка под Черно море, а останалите 6,5 – за сухоземната част. Русия ще поеме около 7,5 млрд. евро от всички разходи по строежа, имайки се предвид че "Газпром” държи 50% от проекта. Останалите участници са италианската компания Eni, германската Wintershall, френската EdF.
Тръбата трябва да доставя руски природен газ до Южна и Източна Европа. След останалите страни, които ще получават "синьо гориво”, са България, Сърбия, Унгария, Словения, Австрия по единия лъч и Хърватия, Македия, Гърция и Турция по другия.