Политическият съвет на РЗС взе решение депутатите от РЗС да гласуват против кандидатурата на проф. Анна-Мария Борисова за министър на здравеопазването, заявяват от партията.
За пореден път Бойко Борисов показва, че не е в състояние да формира екипи и да предлага кандидатури, които са способни да работят като отбор в условия на криза.
Кандидатурата на проф. Борисова издава кадрова и политическа немощ на ГЕРБ. По всичко личи, че д-р Борисова няма управленски и мениджърски опит и за да разбере каква е управленската структура и тежкото наследство в МЗ ще й трябват поне 6 месеца. През този период системата на българското здравеопазване, която продължава да бъде без управленска концепция, ще колабира окончателно, заявяват от партията.
Според РЗС наченките на нова здравна реформа, предприети от ГЕРБ за 8-те месеца, през които са на власт, са пълно фиаско.Новата министърка ще доведе нов хаос в здравеопазването, защото не познава управленската структура, няма екип и не е в състояние да се пребори с тежкото корупционно наследство на тандема „Божидар Нанев - Лъчезар Иванов", смятат от РЗС.
Не допускам номинираната за бъдеш министър на здравеопазването Анна-Мария Борисова да не стане министър, каза д-р Ваньо Шарков, който е зам.-председател на здравната комисия в парламента пред Pro.bg.
Според него "сините" ще подкрепят номинацията й с аванс, който обаче трябва да бъде върнат на пациентите. Той се надява тя да не се превърне в "проблем в здравеопазването".
Темата здравеопазване се превърна в криминална хроника, защото няма правила. А от това печелят фармацевтичните фирми, така депутатът коментира повдигнатите обвинения към настоящия директор на здравната каса Жени Начева и бившия зам. министър на здравеопазването Емил Райнов. Прокуратурата е тази, която трябва да изясни доказателствата, коментира той. Според него обаче търговията с влияние у нас е продължавала с години.
Шарков подчерта, че в дясното пространство от години настояват за въвеждане на правила и отмяна на сегашната ситуация, при която има няколко агенции и центрове, които отговарят за лекарствата и накрая никой не носи отговорност. За да печелят конкретни кръгове у нас, все още не е завършена информационната система в здравеопазването. Все още нямаме електронна здравна карта, защото фирмата, която трябваше да ги изработи, не си е свършила работата, според д-р Ваньо Шарков. Той даде пример с Черна гора, където дори рецептите не се пишат на ръка, а на компютър и информацията може да се види от всички. Това в България го няма, а го няма защото от това печелят конкретни кръгове. Българските лекарства са най-скъпи в Европейския съюз, каза още д-р Шарков. Това е заради 20-те процента ДДС, които в България има и върху лекарствата и няма диференцирана ставка.