Голяма част от работниците по българското Черноморие по договор са на половин работен ден. Реално обаче те си изработват 8 часа, ако не и повече. Това потвърждава председателят на Федерацията "Търговия, услуги, контролни органи и туризъм" към КТ "Подкрепа" Нели Христова. "Така се спазва осигурителният доход, но хората работят повече", казва тя. По нейните думи персоналът в хотелите и заведенията по морските ни курорти бива експлоатиран.
Христова подчертава, че твърденията на профсъюза се доказват и от проверките на Главната инспекция по труда. Най-много нарушения са били установени в сектора "Търговия и ресторантьорство". Обикновено работодателите не спазват правилата, свързани със заплащането на персонала. Също така инспекторите често са попадали на случаи на нерегламентиран извънреден труд, работа без договори или пък такива с наличие на документи, но за непълен работен ден.
От своя страна хората от бранша се оплакват от липсата на професионални качества на трудещите се по Черноморието. Общият брой на всички заети там е повече от 230 хил. души. Голяма част от тях обаче са с няколко месечни договори. Това често поставя под съмнение професионализма на наеманите кадри, информира iNews.
Нели Христова обяснява, че добре обучените нашенци отиват в съседните страни, тъй като у нас заплащането е много ниско. "Всеки, който знае един или два чужди езика, отива в съседни страни. Например заплатата на камериерка у нас е в порядъка 400 - 450 лева, докато минималната работна заплата в Гърция е 670 евро. Като цяло поне два пъти е по-ниско заплащането у нас спрямо съседките ни", допълва тя.