Работодателите вече могат да следят чатовете на служителите си

13.01.2016 | 17:10
по статията работи: econ.bg
Решението е на Европейския съд за правата на човека
Работодателите вече могат да следят чатовете на служителите си
Снимка: Sxc.hu

Работодателите вече ще могат да следят частните комуникации на служителите си, използвали фирмена техника – компютри, лаптопи, таблети. Това става възможно, след като бе постановено от Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ).

В решението на магистратите се посочва, че наблюденията върху личната коресподенция не нарушават правото на личен живот и нa тайната на коресподенцията.

На фона на нарастващите притеснения за поверителността на личните ни дела в цяла Европа и в Съединените американски щати, това решение може да се използва като отправна точка в бъдещи дела и казуси за работниците и техните права за използването на цифровите технологии в работния процес. Казано с по-прости думи, това решение отсега нататък ще се ползва като прецедент в съдебни спорове.

Определението на ЕСПЧ идва по дело на румънски инженер, който бива уволнен през 2007 година, след като компанията му установява, че използва Yahoo Messenger.

Служителят е чатил с брат си и с приятелката си в работно време от служебен компютър. Но въпросният акаунт в приложението е бил създаден от компанията, за да свързва служителите с клиентите.

Политиката на въпросната компания е забранявала употребата на служебна техника за лична коресподенция. И след справка работодателят е успял да прочете, а и да наблюдава в реално време чата, в който служителят обсъжда финансови въпроси с брат си, а с приятелката си въпроси, свързани със здравето си и със секса.

След като бил уволнен инженерът съди компанията в родната Румъния на основание нарушаването на правото му за личен живот и тайната на коресподенцията му. В Румъния той губи делото и се жалва на ЕСПЧ.

Съдът обаче смята, че работодателите имат право да проверяват дали работниците наистина изпълняват служебни дела в работно време. Основният мотив – член 8 на Конвенцията за защита на правата на човека, който въвежда право на зачитане на неприкосновеност на личния живот, живота на семейството и тайната коресподенция, не е бил нарушаван.

Източник: iNews.bg

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....