Мотивите за предлагането на драстичен ръст в бюджетния дефицит не са убедителни. Това заяви в ефира на БНР председателят на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) Васил Велев по отношение на на предлаганата aктуализация на бюджета, която предвижда нов държавен дълг от 4,5 млрд. лева.
"Всъщност се предлага да се увеличи държавният и държавно гарантиран дълг с 6 и половина милиарда – в това число 4 и половина нов дълг и 2 млрд. държавни гаранции – общо 6 и половина милиарда, от които милиард и половина да покрие нарасналия дефицит и пет милиарда са мотивирани с половин изречение в мотивите, което е крайно неубедително", посочи той.
По отношение на прогнозите за ръст на икономиката ни с 1,5% експертът коментира, че цифрата е много добра, като се има предвид случилото се през тази година.
"Преди година не сме предполагали, че ще има такава криза в Украйна или че ще има покушение над Корпоративна търговска банка, където са от порядъка на 8-10% от финансите и бизнеса на страната. Не сме знаели, че ще има дефлация минус едно цяло и нагоре. И въпреки това нашата икономика вижте колко е гъвкава и жизнена, ще направи 1,5% ръст. А нашите политици ще направят дефицит от близо 4 процента!", коментира още Велев.
Според директора на Икономическия институт на БАН Митко Димитров проблемите в икономиката ни са големи, но няма да се решат с тази актуализация на бюджета.
"Предложението е да продължаваме да харчим, като вземаме кредити, натоварваме държавата и пак като че ли ефектът няма да бъде никакъв", заяви той.
Заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество бе насрочено за днес (29 септември), но в петък синдикатите и представителите на бизнеса заявиха, че няма да участват, тъй като не са им били предоставени необходимите документи, за да се запознаят с проекта за актуализация на бюджета.
От Министерски съвет пък официално потвърдиха, че заседанието на Тристранката ще се състои в сряда (1 октомври).