Развитието на туризма в крайграничните райони обсъдиха днес на конференция в Свиленград

15.11.2006 | 17:42
по статията работи: econ.bg
"Има множество неизползвани възможности за развитие", заяви кметът инж. Георги Манолов

От българската активност и ангажираност зависи както развитието на туризма, така и на южните крайгранични региони – каза проф. Николай Овчаров в първата част на откритата тази сутрин  в Свиленград международна конференция на тема: "Европейски перспективи за икономически просперитет на крайграничните райони на РБългария, Р Гърция и Р Турция" – съобщиха организаторите от сдружение Перперикон – Мелпомена.

Конференцията е част от проекта: "План за икономическо развитие на община Свиленград" за периода 2007 – 2013 г., финансиран по Програма  "Активни услуги на пазара на труда " на Агенцията по заетостта по заемно споразумение със Световната банка.

На еднодневния форум, който започна своята работа тази сутрин, присъстваха:

От гръцка страна

  • Христос Хацопулос – префект на Родопи Еврос;
  • Николаос Замбунидис – префект на Александрoпулис,
  • Кметовете на побратимения със Свиленград – град Суфли –Минас Стергиу и кметовете на шест съседни гръцки общини – Орестиада, Кипринос, Тригоно, Димотика, Виса, Метаксадес.

От турска страна

  • Емин Ина – председател на Съюза на сдружението на занаятчиите в Одрин;
  • Исмаил Ердоган и Али Юрук – заместник - председатели на Промишлено-търговската палата в Одрин.

От българска страна

  • Oбластният управител на Кърджали – инж. Ангел Коджаманов, генералният консул на България в Одрин – Ангел Ангелов;
  • Kметът на община Свиленград – инж. Георги Манолов.

"Готови сме да обедним усилията и ресурсите на местните власти, за да превърнем крайграничните райони на България, Гърция и Турция в просперираща в икономическо, инфраструктурно и културно отношение зона", каза в поздравлението си към участниците във форума кметът на община Свиленград – инж. Георги Манолов.

"Има множество неизползвани възможности за развитие на крайграничните райони на Р България Р Гърция и Р Турция. Тук, в България, осъзнаваме необходимостта от Балканско сътрудничество в  областта на информацията, подготовката и реализацията на международни проекти. Убеден съм, че само с общи усилия ще превърнем крайграничната зона в привлекателен за инвестиции в икономиката, инфраструктурата и туризма център. Нещо повече - имаме обща история и бъдеще в нова обединена Европа" - допълни още той.

"Това показват и "Планът за икономическо развитие на община Свиленград", и филмът "Мостове във времето", изготвени в рамките на проекта» – допълни Петър Савчов – единият от управителите на сдружението Перперикон-Мелпомена.

"Има начини да се разрешават всички наболели проблеми – трудова заетост, инфраструктура, крайгранично сътрудничество, културен и селски туризъм, опазване на биологичното разнообразие и т.н. И пътят е само един – обединените усилия на трите крайгранични зони и усещането, че сме част от една общност, в която границите са само държавни, но не и исторически и културни" - допълни казаното дотук другият управител на сдружение Перперикон – Мелпомена – проф.д-р Николай Овчаров.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...