Развитите страни дават 19 млрд. долара за защита на горите

02.11.2021 | 13:15
по статията работи: econ.bg
Световната среща за климата в Глазгоу постигна първото си конкретно решение - лидерите се ангажираха да спрат и преобърнат тенденцията на обезлесяване и влошаване на качествата на земята до края на десетилетието
Развитите страни дават 19 млрд. долара за защита на горите
Снимка: под лиценза на creative commons

Световната среща за климата в Глазгоу постигна първото си конкретно решение - лидерите се ангажираха да спрат и преобърнат тенденцията на обезлесяване и влошаване на качествата на земята до края на десетилетието. Участниците на срещата за климата в Глазгоу планират да отделят над 19 милиарда долара публични и частни инвестиции в защитата на горите.

Всяка минута светът губи горска площ с размерите на 27 футболни игрища. Една трета от вредните емисии в света се неутрализират от горите. Затова до 2030 година над 100 държави в света са готови да спасят над 33 милиона квадратни километра гори. Освен ЕС, подписите си под обща декларация ще положат държавите с най-големите горски площи в света: Канада, Русия, Бразилия, Колумбия, Чили и Китай.

Близо 30 международни корпорации се очаква да подкрепят начинанието като положат усилия за ограничаване на ролята на търговията с храни и земеделски продукти в обезлесяването. Част от изсичането на горите е свързано с осигуряването на нови площи за реколта или пасища. Правозащитни организации обаче предупреждават, че постиганите преди подобни договорености са се оказвали безрезултатни.

Друг конкретен ангажимент в Глазгоу пое Индия. Премиерът Моди за първи път посочи срок за постигане на климатичен неутралитет, макар и в далечно бъдеще - 2070 година. Като държава, в която 90 процента от електроенергията се произвежда във въглищни централи, Индия е третият най-голям замърсител в света с отделяния въглероден диоксид.

В същото време, по време на конференцията Китай обяви, че увеличава с над един милион тона ежедневното си производство на въглища заради недостиг на електроенергия.

Съгласно споразумението, което трябва да бъде обявено по-късно днес, 12 държави се ангажират да предоставят 12 милиарда долара в периода между 2021 и 2025 година, за да подпомогнат развиващите се страни, включително за възстановяване на земите и справяне с горските пожари. Още милиард и 700 милиона долара ще отидат за поддръжка на коренното население за запазване на горите и засилване на правата им в горските райони. 

От "Грийнпийс" обаче разкритикуваха декларацията в Глазгоу за това, че де факто дава зелена светлина за още едно десетилетие на обезлесяване.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...