Съюзниците от НАТО се опитаха да създадат обединен фронт за кампанията в Либия, с настояването, че те всички искат да видят поражението на Муамар Кадафи, съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.
Въпреки това, те останаха разделени относно продължаването на бомбардировките. Външните министри от НАТО отхвърлиха каквото и да е разцепление, след като Франция и Великобритания притиснаха
съюзниците да допринесат с още бойни самолети към мисията и да увеличат ударите срещу танковете на режима и артилерията, обстрелваща цивилни.
"Споделяме една и съща цел, която е край на режима на Кадафи в Либия. И допринасяме по много начини за реализирането на тази цел", заяви американският държавен секретар Хилари Клинтън по време на срещата в Берлин.
"По отношение на нашето участие, Съединените щати са ангажирани с тази обща мисия. Ние подкрепяме коалицията с всички сили до приключване на нашата работа в Либия", допълни тя.
Германският външен министър Гидо Вестервеле, чиято страна шокира съюзниците, след като отказа да подкрепи резолюцията на ООН, разрешаваща военната операция в Либия, заяви, че НАТО подкрепя исканията на либийския народ.
"Обединени сме от една обща цел, искаме свободна и демократична Либия. Диктаторът Кадафи, който започна гражданска война срещу собствения си народ, трябва да си ходи", заяви Вестервеле в началото на двудневната среща.
Различията между съюзниците останаха по отношение на въздушните удари срещу силите, застрашаващи местното население. Те бяха извършени от едва шест от общо 28-те съюзници в НАТО.
Бунтовниците призоваха Северноатлантическия алианс да увеличи въздушните удари след неуспех за промяна в баланса на силите до този момент.
Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви, че на вчерашната среща на международната контактна група за Либия в Катар е била положена добра основа. Страните на срещата обещаха на бунтовниците пари и начини да се защитят.
"Предстои да обсъдим как можем да продължим военната операция, за да имаме успешен резултат", заяви генералният секретар на Алианса.
Военните действия първоначално бяха подети от Франция, Съединените щати и Великобритания на 19 март. Впоследствие обаче НАТО пое контрол върху операцията след преодоляването на резервите от страна на Франция по този въпрос.