Разкрита е група за кражба на горива от БДЖ.
Операцията е проведена от служители на отдел „Транспортна полиция” към Главна дирекция „Криминална полиция” под надзора на Специализираната прокуратура. Иззети са 4,5 тона дизелово гориво, бензин и керосин. За 72 часа са задържани петима служители на железниците, информира пресцентърът на МВР.
На адрес на единия в столичния квартал "Белите брези” са открити незаконно притежавано огнестрелно оръжие – револвер, 13 стека цигари и 18 бутилки алкохол без български акцизен бандерол, както и 55 хиляди лева и 19 хиляди евро. В прилежащо към жилището избено помещение са намерени 80 пластмасови туби с около тон дизелово гориво. Други 800 литра са иззети от гаражна клетка в столичния ж.к. „Младост III“, използвана от друг член от престъпната група. Още около 2,5 тона горива са намерени в частни имоти в Ихтиман, собственост на други двама от групата.
По данни на криминалистите част от горивата са източени от маневрени локомотиви в района гара Искър, а по-големи количества - от цистерни, предназначени за петролна база на летище София.
В хода на операцията е задържан лидерът на организираната група – П.И. – Нафтата /43 г./ от София, ръководител на поделението за товарни превози за района на София. Той е криминално проявен по чл. 325 и чл. 194, ал. 1 от НК. Установени и задържани са и останалите членове на групата - К.К./36 г./ от София, криминално проявен по чл.194 от НК; С.Р. /43 г./ от Ихтиман; Е.Д./44 г./ от с.Григорево и Г.М./44 г./ от Ихтиман. И четиримата са служители в “Поделение товарни превози” – район София при Холдинг БДЖ.
На петимата са повдигнати обвинения и са привлечени като обвиняеми за престъпление по чл.321 от НК. Взета им е мярка задържане под стража за срок до 72 часа от прокурор при Специализираната прокуратура.
В края на април беше разкрита схема за кражба на гориво в БДЖ. Тогава единият от двамата управители на „БДЖ – Товарни превози“ - Пламен Джуров, се закани да започнат серия от внезапни проверки в цялата страна. Те трябваше да прекратяването на злоупотребите с гориво и съответно с това – намаляване на разходите.
Допълнително беше предвидено и монтирането на камери в локомотивните депа и гарите, където са били засечени кражбите на гориво. Подобни уреди трябваше да бъдат сложени и в машинните отделения на дизеловите локомотиви, а в електрическите ще бъдат поставени електромери.