България и Русия все още са далеч от споразумение по цената за изграждането на АЕЦ "Белене". Това съобщи пред български журналисти в Брюксел министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. В сряда той се е срещнал с руския министър на енергетиката Сергей Шматко, с президента на "Газпром" Алексей Милер и с вицепрезидента на компанията Александър Медведев.
Говорихме за "Белене", все още сме далеч от гледна точка на цената. Сякаш малко си играем на пинг-понг по тази тема, коментира министър Трайков. По неговите думи руската страна много би искала да бъде поставен краен срок за постигането на споразумение и това според него е добър подход, макар винаги едната възможност да е съгласие да не бъде постигнато.
Засега не съм поемал никакви ангажименти, отбеляза министърът. По неговите думи инфлационният индекс върху цената от четири милиарда евро за строежа на централата е въпрос на договаряне. "Атомстройекспорт" предлага индексът да бъде 6.3, а българската страна определя това като твърде висока стойност. Това е същината на спора, уточни министърът.Той посочи, че коментираните стойности са цената за инженеринг, доставка и строителство, без прилежащата инфраструктура.
Ако не се разберем за ядрената централа, важно е да имаме някаква точка, в която това да го знаем и ние, и те. За да изчистим взаимоотношенията си, трябва да се насочим там, където виждаме перспектива; това не трябва да бъде една безкрайна драма. Винаги преговорите се водят от две страни и отговорността не може да бъде само върху нас, отбеляза още ресорният български министър, цитиран от БТА.
Соред него всякакви крайни ангажименти за "Белене" трябва да се поемат едва след като проекта премине успешно стрес-тестовете. Двамата министри потвърдиха, че разногласията за цената на проекта остават, като, според руския енергиен министър, след 2-3 месеца преговорите за нея ще навлязат във финална фаза, предаде БНР.
Шматко потвърди, че техническият проект за втората атомна централа в България ще бъде проверен съобразно изискванията, представени от еврокомисаря Гюнтер Йотингер за предстоящите изпитания за устойчивост на европейските атомни централи. Според мен нашият проект изцяло ще отговаря на тези изисквания, заяви Шматко. По неговите думи след проверките ще отпаднат всякакви съмнения за техническата пригодност на проекта.
Трайчо Трайков беше в Брюксел за представянето в европейските институции на друг проект – "Южен поток". За него руските представители обявиха, че планират първите количества газ да тръгнат през 2015 г., а през 2018 г. газопроводът вече да работи с пълния си капацитет.