Не беше постигнат консенсус между европейските лидери по отношение на това кои ще бъдат назначени на няколко ключови поста в Европейския съюз, съобщава „Гардиан“. Две от ключовите назначения са за върховен представител на съюза за външна политика и сигурност и за председател на международните преговори по въпросите за ядрената програма на Иран.
Причините за разногласията между лидерите на страните-членки са техните различни позиции по отношение на Русия и по отношение на избора за поста на ръководител на европейската дипломация.
Сериозен претендент за поста на върховен представител на съюза за външната политика и сигурността е италианският външен министър Федерика Могерини. Тя обаче среща сериозен отпор от страна на някои държави-членки заради топлото си отношение към Москва. Против нейното назначаване са Полша и три балтийски страни. Те заемат позицията на Украйна по отношение на конфликта с Русия. Дебютната визита на италианката беше именно в тази страна, припомня iNews.
Президентът на Литва Далия Грибаускайте подчерта, че "няма да подкрепи човек, който е в подкрепа на Кремъл". От своя страна австрийският канцлер Вернер Файман коментира, че Могерини е много добър кандидат.
Заради липсата на консенсус лидерите ще се срещнат отново идния месец. Това заяви председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой. Въпреки тези разногласия, те постигнаха съгласие по отношение на налагането на нови санкции срещу Русия от страна на САЩ.
"Беше важно да има едно първоначално обсъждане на кандидатите. Ще има по-добър резултат през август", смята германският канцлер Ангела Меркел.
Необходимостта от избиране на нов върховен представител за външната политика на ЕС се засилва, тъй като мандатът на Катрин Аштън изтича през октомври. Тя беше основен събеседник на държавния секретар на САЩ. Също така Аштън участваше активно в преговорите за ядрената програма на Иран.
Освен Могерини кандидати за поста й са външният министър на Полша Радек Шикорски и Кристалина Георгиева. Избраникът ще трябва да бъде одобрен и от Европейския парламент.
Лидерите търсят и наследник на Ван Ромпой за президент на Европейския съвет, който играе важна роля зад кулисите и определя дневния ред на срещите на върха на ЕС. Датският премиер Хеле Торнинг-Шмид бе разгледан като един от възможните наследници.