Разработиха нова методика за пловдивските градини

28.02.2011 | 17:05
по статията работи:
Развитието на социална компетентност у децата чрез игра досега не е бил прилаган в България
Разработиха нова методика за пловдивските градини

Методика за развитие на креативността, игровата и социалната компетентност на децата в предучилищна възраст създаде екип на Педагогическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски". Това съобщиха от висшето училище.

Разработката е част от изпълнението на единствения по рода си проект в страната за реконструкцията и модернизацията на 12 детски градини под тепетата. Бенефициент е Община Пловдив, а партньор - ПУ „Паисий Хилендарски", уточни доц. д-р Дора Левтерова, декан на Педагогическия факултет.

В рамките на пресконференция за публичност на междинните резултати доц. Левтерова и зам.-деканът, психологът проф. Румен Стаматов, представиха учебните помагала, които факултетът издава за нуждите на проекта - „Оценка на социалната компетентност, игровата компетентност и креативност при децата в предучилищна възраст" и „Социална компетентност".

За изпълнение на задълженията си като партньор на Община Пловдив, Педагогическият факултет създава Диагностичен център за създаване на инструменти за откриване и измерване на ефектите върху развитието на децата. Екипът на проф. Стаматов е разработил система на ролеви игри, която вече е предоставена на педагозите в 12-те ЦДГ с цел превенция на агресията сред децата. Използвани са методологията и материалната база на ПУ „Паисий Хилендарски", както и игри и тестове, в които децата изразяват по недвусмислен начин мненията и предпочитанията си, уточни доц. Левтерова.

Развитието на социална компетентност у децата чрез игра досега не е бил прилаган в България. Игрите са основата на развитие в предучилищна възраст, смятат педагозите. Според тях социалната компетентност надминава академичните познания, защото се формира в най-ранна възраст и дава насока на цялостния мироглед на младите хора.

В бъдеще освен в останалите детски градини на територията на Пловдив, методологията ще може да се прилага и в училищното образование - при обучение по изкуствата или природните науки. На практика, всеки преподавател, който иска да оцени нивото на развитие на възпитаниците си, може да се позовава на тази нова система, смятат бенефициентите.

Целта е да се подобри здравословното състояние и да се увеличи творческата и социалната компетентност на децата в предучилищна възраст в Община Пловдив. По него са реконструирани и модернизирани откритите площи на общо 12 детски градини на територията на Пловдив. Подборът е направен въз основа на обективни критерии: най-лошите условия на дворовете и съоръженията за игра и броя деца в дадена детска градина. В одобрените за участие в проекта ЦДГ се обучават 20 % от общия брой деца в предучилищна възраст в Пловдив.

На принципа на равнопоставеност за участие в проекта са включени по 2 градини от всеки от шестте жилищна района на града: ЦДГ "Люляк" и ЦДГ "Радост" в район "Централен", ЦДГ "Валентина" и ЦДГ "Осми март" в район "Южен", ЦДГ "Еделвайс" и ЦДГ "Кремена" в район "Тракия", ЦДГ "Росица" и ЦДГ "Светла" в район "Западен", ЦДГ "Марица" и ЦДГ "Дъга" в район "Северен" и ЦДГ "Маргаритка" и ЦДГ "Биляна" в район "Източен".

Детските градини са оборудвани със съвременни игрови съоръжения като замъци, кули, катерушки, пързалки, люлки, кончета и др. игрови компоненти, които са съобразени с безопасността и комфорта на малчуганите. До крайния срок - 30 април 2011 г., ще бъдат изградени и паркови кътове и алеи.

Подборът на всички съоръжения е съобразен с разработената от Педагогическия факултет методика и те ще бъдат еталон за бъдещото изграждане на външните площи на останалите детски градини на територията на Пловдивска област.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...