Политиката на японския премиер Шиндзо Абе, позната като „Абеномика“ и целяща да върне страната по пътя на икономическия растеж и справянето с дефлацията, доведе до драстичен ръст на разходите за провеждането на Олимпийските игри през 2020 г., пише Financial Times.
През миналата година Токио се пребори с конкуренцията на Мадрид и Истанбул с обещанието за „компактни игри“. Недостигът на работна ръка обаче и скъпите материали са на път да направят тази цел в доста трудна задача.
Една от идеите на японците бе всички спортни събития да се проведат в радиус от най-много 8 километра от олимпийското село. Наскоро стана ясно обаче, че се търсят и по-отдалечени места, за да се спестят пари. Друга цел, която вероятно няма да се осъществи, е построяването на ново яхтено пристанище. За сметка на това ще се използват съществуващите такива.
Политиката на премиера Абе през последните години доведе до затягане на пазара на труда. По последните данни на всеки кандидат за работа се падат по 1,1 работни места. Това е най-голямата стойност от началото на 90-те. Недостигът на служители е много силен в строителния сектор, който и без това почти изцяло е зает с подновяването на остарялата публична инфраструктура.
В същото време цената на стоманата и други материали се покачи значително в резултат от поскъпването на йената.
Бюджетът на Токио, възлизащ на 1,5 млрд. долара, вероятно ще трябва сериозно да бъде увеличен, коментират експерти. Само събарянето на националния стадион в столицата ще струва около 163 млрд. йени.