Реанимират се "занаяти от зората на българската държава"

14.12.2009 | 10:29
по статията работи:
Оказва се, че се намираме в затворен кръг, отчитат от Националната занаятчийска камара
Реанимират се "занаяти от зората на българската държава"
Прикачени документи

Понастоящем текат процеси, които застрашават бъдещето на занаятчийството изобщо. Предложените от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) промени в Закона за занаятите представляват подмяна, а не изменение на приетите през 2001 г. положения. Това се посочва в позиция на Националната занаятчийска камара във връзка с предложените от МИЕТ промени в Закона за занаятите.

Какво предвижда проектът на МИЕТ?

Като занаятчийски професии се запазват или по-скоро реанимират, занаяти от зората на българската държава. Предлага се закон, който би регулирал дейността на мутафчиите, бозаджиите, леярите на камбани, и други такива обособено разпространени през XXI век занимания. Доколкото може да се заключи и без особени статистически проучвания групата, към която се отнася законът, едва ли наброява повече от 5000 души, се посочва още в декларацията.

В нея се посочва още, че електротехниците, фризьорите, козметиците, зъботехниците, водопроводчиците, хлебарите и сладкарите по цял свят са занаятчии, а не нещо друго.

До МИЕТ е било изпратено запитване защо се вадят "всички модерни, живи и развиващи се занаяти от закона". Отговорът, който е бил получен, е гласял: Такава е традицията на занаятите в България.

Но нали такава е и традицията на занаятите изобщо. Едно време хората са се возили с каруци и работата на занаятчията е била да поправя каруците. Сега хората се возят на автомобили и работата на занаятчиите е да поправят автомобили. Но не и според МИЕТ. По някаква причина занаятчиите продължават да поправят каруците, ако има такива, а някаква друга група от хора поправя автомобилите, посочват още занаятичийската камара.

Оказва се, че се намираме в затворен кръг. По презумпция занаятът следва да е старомоден и непродуктивен. От това следва, че занаятчийството не само не е част от модерната икономика и икономическото натрупване и развитие, а и в момента, в който то започне да се модернизира му се отнема името занаят. Защото....такава е традицията! Нищо, че в цяла Европа занаятите имат съществено участие във формиране на брутния вътрешен продукт (в Германия - 30%, в Австрия, където няма отделни занаятчийски камари - 20%). Това разбира се е и възможно само, ако занаятчийството е модерно и се развива. Но според новия закон това престава да бъде занаят, а става професия, е отчетено още в позицията. В заключение в нея преседателят на Настоятелството на Националналната занаятичийска камара Кръстю Капанов призовава колегите си да оставят личните си амбиции и конфликтите за друго време и да се солидаризират.

Пълния вариант на позицията на Националната занаятчийска камара може да намерите в прикачения файл.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.06   363 г. – Римският император Юлиан Отстъпник е убит по време на отстъпването от Сасанидското царство; военачалник Йовиан е провъзгласен за император. 684 г. –...