Регионалният БВП на глава от населението варира от 31 на сто до 626% от средния за ЕС през 2017 г.

27.02.2019 | 17:55
по статията работи: econ.bg
Три четвърти от населението на ЕС живее в региони, където регионалният БВП на човек от населението е над 75% от средния за ЕС
Регионалният БВП на глава от населението варира от 31 на сто до 626% от средния за ЕС през 2017 г.
Снимка: БГНЕС

През 2017 г. регионалният БВП на човек от населението, изразен в стандарти на покупателната способност (СПС), варира от 31% от средния за Европейския съюз (ЕС) в Северозападния район в България до 626% във Вътрешен Лондон-Запад в Обединеното кралство.

Съществува значителна вариация както в рамките на ЕС, така и между отделните държави - членки на Общността. Тази информация е взета от данните, публикувани от Евростат - Статистическата служба на Европейския съюз.

Водещите региони според БВП на човек от населението през 2017 г. след Вътрешен Лондон-

Запад в Обединеното кралство (626% от средното) са: Великото херцогство Люксембург (253%), Южен в Ирландия (220%), Хамбург в Германия (202%), Брюксел в Белгия (196%), Източен и Среден в Ирландия (189%) и Прага в Чешката република (187%).

През 2017 г. двадесет и един региона са с БВП на човек от населението с 50% или повече спрямо средното равнище в ЕС-28: пет в Германия, по два в Ирландия, Австрия, Нидерландия и Обединеното кралство и по един в Белгия, Чешката република, Дания, Франция, Словакия, Полша и Швеция, както и във Великото херцогство Люксембург. Населението, живеещо в тези 21 региона, е 52.3 милиона души.

Във всяка държава - членка на Общността, където има повече от един регион на ниво NUTS2, най-високият БВП на човек от населението е в столичния регион с изключение на Берлин в Германия и Лацио в Италия.

След Северозападния район в България (31% от средното равнище) регионите с най-ниско икономическо равнище са Майот във Франция и Северният централен в България (по 34%) и друг регион в България - Южен централен (35%).

Сред 20-те региона с БВП на човек от населението под 50% спрямо средното равнище в ЕС-28 са пет в България, по четири в Гърция и Унгария, три в Полша, по два във Франция и Румъния. Населението в тези 20 региона е 22.9 милиона души.

В някои региони стойностите на БВП на човек от населението биха могли значително да се влияят от потоците ежедневно мигрираща работна сила. Нетните миграционни потоци от ежедневно приходяща работна сила в тези региони увеличава продукцията до равнище, което не може да бъде достигнато от местното активно население в дадения регион. Съответният ефект се наблюдава и в регионите с ежедневно мигрираща извън тях работна сила. 

Данните са базирани на Номенклатурата на териториалните единици за статистически данни (NUTS 2016), утвърдена с Регламент (ЕС) № 2017/2391 на Европейския парламент и на Съвета от     12 декември 2017 година. Номенклатурата NUTS 2016 влиза в сила от 1 януари 2018 г. и дава единна, консистентна разбивка на териториалните единици за производството на регионална статистика за ЕС, като включва 104 региона на ниво NUTS1, 281 региона на ниво NUTS2 и 1 348 региона на ниво NUTS3.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...