Правителството предлага на Народното събрание изменения и допълнения в Закона за влизането, пребиваването и напускането на България на граждани на Европейския съюз и членовете на техните семейства. С тях се регламентират процедурите при отказ за издаване на виза на член на семейството на гражданин на ЕС, в случаите, когато членът на семейството не е гражданин на ЕС.
Промените предвиждат мотивиране на отказ за издаване на виза, който ще подлежи на оспорване по реда на Административно-процесуалния кодекс (АПК). За отказа за издаване на виза ще бъде съставян формуляр по ред и образец, утвърдени с акт на Министерския съвет.
Със закона се транспонират разпоредбите на Директива 2004/38/ЕО на ЕП и Съвета от април 2004 г. Съгласно директивата, лицата, които се ползват от правото на свободно движение, следва да бъдат уведомявани писмено за всяко решение за ограничаване на правото им влизане и пребиваване на територията на държава-членка на ЕС по начин, който им позволява да разберат съдържанието му и последствията за тях. В уведомлението се посочва още съдът или административният орган, пред който заинтересованото лице може да обжалва, както и срокът за обжалване. Съгласно директивата, уведомлението до заинтересованото лице включва още точно и изчерпателно формулиране на съображенията, свързани с обществения ред, обществената сигурност и здраве, на които се основава взетото за неговия случай решение.
По отношение на издаването на визи обаче такъв изричен ред за мотивиране на отказите и ред за оспорване не беше предвиден в българското законодателство към момента. Предложените промени ще отразят по-пълно изискванията на директива 2004/38/ЕО на ЕП и Съвета и лицата, които попадат в обхвата на законодателството в областта, ще получават мотивирани откази за издаване на виза и ще имат регламентирано право да ги оспорват по реда на АПК, информира правителствената информационна служба