За рекорден спад на доходността от депозити през ноември алармират експерти. По техните думи годишната лихва по влоговете в лева и евро е намаляла през единадесетия месец на годината. „Лихвите се сриват навсякъде заради заливането на банките с финансов ресурс, който се замразява, без да е възможно да се използва за кредитиране“, обяснява Десислава Николова от Института за пазарна икономика (ИПИ).
„Именно този ръст в спестяванията и замръзналото кредитиране, се отразяват като много голямо бреме за самите институции. На практика увеличаването на привлечените средства означава увеличаване на лихвите и на лихвения разход за тях, и за да понижат този лихвен разход, те предприемат мерки към понижаване на лихви по депозити“, допълва експертът, цитиран от БНР.
Според Николова, за да се генерира доход от въпросните спестявания е необходимо финансовите институции да ти предостави под формата на кредити. „Вече самият лихвен марж, който се реализира между лихвата по кредити по депозит, представлява печалба за банката“, допълва тя.
Анализатори твърдят, че не се очаква развитие в рамките на кредитния пазар в средносрочен и краткосрочен план. Много малко са банките, които предлагат промоционални лихвени проценти по годишните депозити до размер от 4%. Експертите обаче посочват, че това не значи, че те са рискови на пазара.
Преди време стана ясно, че през октомври доходността от банковите депозити е запазила тенденцията от предходните месеци и е продължила да пада. За десетия месец на 2014 г. общо 9 финансови институции на банковия пазар в България са влошили условията по срочните си влогове за физически лица.
Изчисленията показват, че лихвите по депозитите в лева за октомври са спаднали средно с 0,7 процентни пункта до 1,48% за разлика от 1,55% за септември. За влоговете в евро разликата е по-голяма и надхвърля 0,24 процентни пункта от 1,67 на сто за деветия месец на годината до 1,43 на сто за следващия.