Цените на имотите в китайския административен и бизнес център Хонгконг покоряват нови върхове. Вече става все по-трудно да се разбере логиката и да се намерят всички конвенционални критерии, които
оправдават тези високи цени, коментира американското издание “Маркет Уотч”.
След края на лятото големият брой сделки изпрати водещия индекс Centa-City до нов рекорд миналия петък. Тогава беше регистрината и най-скъпата в историята продажба на имот в Хонгконг.
Луксозен апартамент в района Peak беше продаден за зашеметяващите 61 милиона долара или по 9 771 долара за квадратен метър, посочва местен икономически вестник.
Оказва се, че поскъпват не само апартаментите от т.нар. Strata Title (луксозни апартаменти, част от жилищни блокове, разположени на различни нива, с хоризонтални подразделения и с общи части).
Цената си повишават дори далеч по-скромните места за живот, които за последните две-три години са поскъпнали със 100%.
Желаещите да си купят апартамент с две спални и обща площ от 700 кв. м, построен през последните 25 години и в близост до централния бизнес район, трябва да заделят минимум 1 млн. долара.
Според някои анализатори, за да се разбере правилно ценообразуването на тези безкрайно скъпи имоти, трябва да се намери нов начин за анализирането им.
В свой доклад международната инвестиционна банка Barclays Capital класифицира пазара на недвижими имоти в Хонгконг като "капиталово задвижен", а не като "ипотечно задвижен". За тези имоти
трябва да се мисли като за "сейф", който пази богатството, отколкото като жилище за хората, коментират от Barclays.
В подкрепа на този анализ, специалистите отчитат спад на ипотеките. Преброяване през 2011 г. разкри, че 60% от собствениците нямат ипотека върху имуществото си, при 48,5% преди десет години.
Процентът на собствениците, които обитават имотите, също е спаднал от 73% през 2006 г. до 70% през 2007 г., посочват от Barclays. Очевидно богатите инвеститори изтласкват истинските собственици от
пазара.