Ремонтират кабинети за спешна помощ в София със 100 хил. лв.

16.05.2012 | 18:42
по статията работи: Ивелина Георгиева
Отделението по Образна диагностика в Първа многопрофилна болница за активно лечение е снабдено с нова дигитална апаратура
Ремонтират кабинети за спешна помощ в София със 100 хил. лв.
Снимка: Econ.bg

Столичната община ще инвестира около 100 хиляди лева в ремонта на кабинетите за спешна помощ, които предостави на Министерството на здравеопазването (МЗ). Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова, след като откри обновеното с нова дигитална апаратура отделение по Образна диагностика в Първа многопрофилна болница за активно лечение, предаде iNews.bg.

По два кабинета във всяка от поликлиниките в четирите квартала "Люлин", "Студентски град", "Кремиковци" и "Надежда" ще бъдат ремонтирани и оборудвани с необходимата апаратура. Те ще бъдат предоставени на екипите от "Спешна помощ", които ще бъдат на място там, обясни Фандъкова.

"Надявам се министърът да успее да постигне успехи за мотивацията на хората, защото най-важното нещо са екипите. Ние ще създадем условията, линейки има достатъчно, но въпросът е да има достатъчно добри лекари", коментира кметът на София.

Фандъкова е подготвила доклад по темата за Столичния общински съвет (СОС) и очаква до края на юни да приключи работата по отпускането на средства и предоставянето на кабинетите на "Спешната помощ" безвъзмездно. След това ще е въпрос на време те да бъдат ремонтирани и оборудвани, заяви столичният кмет.

Новата дигитална апаратура в отделението по Образна диагностика струва 190 хиляди лева, а средствата са предоставени от Приватизационния фонд на Столична община. Самият ремонт на отделението е направен изцяло със средства на болницата.

Благодарение на дигитализираната апаратура пациентите ще получат европейско здравеопазване. Това е т.нар. "телемедицина", каза д-р Цветомир Димитров, директор на Първа многопрофилна болница за активно лечение.

Чрез новата апаратура резултатите от изследванията на пациентите могат да се изпращат по електронен път във всяка една болница по света. Предимствата на това са, че се дава високо качество на изследването с ниска доза на облъчване, по-бързо провеждане на изследването, качване на резултатите на електронен носител, който може да бъде занесен навсякъде.

Апаратурата дава възможност по електронна поща всеки пациент да направи консултация с някой доктор, който се намира в чужбина, без да дава пари за самолетен билет и пътуване до там.

По този начин се съкращава времето за диагностика, обясни Йорданка Фандъкова. Много е важно, че намалява облъчването на пациентите, защото само с една снимка могат да се гледат различни органи, допълни тя.

Първа многопрофилна болница активно лечение е първата общинска болница, в която се прави пълна дигитализация.

Освен че погасяват старите си задължения, ръководството на болницата не спира да инвестира, похвали се още столичният кмет. Директорът д-р Димитров отчете, че през 2011 г. здравното заведение е приключи годината с финансова печалба от 500 хиляди лева, а за първото тримесечие на 2012 г. болницата е с печалба от 130 хиляди лева.

Печалбата на болницата отива за погасяване на стари задължения, но директорът увери, че през настоящата година всички те ще бъдат изплатени и ще може да се инвестира вече в заплати.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...