Италианският премиер Матео Ренци предложи да бъде изпратено писмо до Европейската комисия в подкрепа на „Южен поток“ от всички държави-членки по трасето на газопровода. Той е предложил на лидерите на България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватска и Австрия да подпишат заедно съобщението, което ще бъде изпратено до европейската институция, предаде "Юрактив".
Миналата седмица от Комисията изпратиха писмо до родните управляващи, с което обявиха стартирането на наказателна процедура срещу България заради проекта за газопровод. Европейското становище е, че има нередности в избора на изпълнител по проекта. Също така според съюза договорите по „Южен поток“ ограничават възможността включване на чуждестранни компании в него и с това нарушават европейските принципи на конкуренция.
Министър-председателят на Италия заяви твърдата подкрепа на страната си за осъществяването на енергийния проект. Това стана ясно при посещението на премиера Пламен Орешарски в Рим в края на миналия месец. На срещата на външния министър Кристиан Вигенин с неговия австрийски колега Себастиан Курц беше съобщено, че Виена също е твърдо за построяването на газопровода.
От страна на съседна Сърбия вчера имаше разнопосочни мнения по въпроса за „Южен поток“. Вицепремиерът Зорана Михайлович коментира, че страната й вероятно ще се откаже от осъществяването на проекта. По-късно през деня обаче министър-председателят Александър Вучич заяви, че кабинетът не е обсъждал подобно решение и за сега не смята, че подобен въпрос стои на дневен ред. „Според нас всичко върви по план, ако има някакви промени правителството ще вземе решения и всички ще бъдат информирани за това", каза Вучич.
В Гърция темата „Южен поток“ също е една от най-обсъжданите в медийното пространство. След като страната договори с руската компания „Газпром“ да бъде изградено отклонение на газопровода към тях, сега тя живо се интересува от съдбата на проекта. Твърде възможно е в Атина да си правят сметките така че, ако България се откаже от построяването на тръбата, това да бъде в тяхна полза и синьото гориво да бъде доставяно за Европа през Гърция.