Решението за отнемане на лиценза на КТБ може да се обжалва пред ВАС

06.11.2014 | 19:30
по статията работи: Мина Стойчева
Синдикът ще реши дали ще има предсрочно изискуеми кредити
Решението за отнемане на лиценза на КТБ може да се обжалва пред ВАС

Решението на Българската народна банка (БНБ) да отнеме лиценза на Корпоративна търговска банка (КТБ) може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд (ВАС).

Това може да бъде направено от всички заинтересовани лица, без значение дали са вложители или акционери. Когато все още актът за отнемане не е влязъл в сила производството по него спира докато той се обжалва. От друга страна откриването на производство по несъстоятелност може да се обжалва само от БНБ, квесторите на банката и прокуратурата.

„С обжалването не спира изпълнението на процедурата. Само по себе си то няма да спре изпълнението на производството по несъстоятелност“, коментира пред Econ бившият финансов министър Стоян Александров пред Econ.bg.

Според родното законодателство след това решение на Централната банка задълженията по отношение на КТБ трябва да бъдат поети от Фонда за гарантиране на влоговете в банките. В неговите компетенции е назначаването на синдици от списък с имена, който трябва да бъде одобрен от БНБ.

„След решението за отнемане на лиценза се уведомява Фонда за гарантиране на влоговете. Квесторите на банката трябва да изпратят в срок от два до три дни справките за сметките с гарантирани депозити. Заедно с това фондът предлага от списъка  синдик, който да бъде утвърден от съда“, обяснява Александров.

Заедно с това фондът има отношение от гледна точка на осребряването на масата на несъстоятелността. Той избира и банката или банките, от които ще стават изплащанията на депозитите до 100 хил. евро.

В закона за кредитните институции е записано, че от датата на решението за отнемане на лиценза за банкова дейност не могат да се извършват разпоредителни сделки и действия с имуществото на банката. Освен това се преустановява събирането, предоговарянето или обезпечаването на вземания срещу финансовата институция. Вземанията на вложителите в банката в чужда валута се превръщат в левове.

По отношение на гарантираните депозити в КТБ законодателството предвижда тяхното изплащане да започне до 20 работни дни след издаването на решението за отнемане на лиценза.

„Сега фондът трябва да определи размера на всички гарантирани влогове и да осигури средствата за тяхното изплащане. Това трябва да стане в 20 дневен срок. По изключение срокът може да се удължи с 10 дни“, разяснява Стоян Александров.

От Фонда за гарантиране на влоговете вече обявиха, че началната дата на изплащане ще бъде 4 декември. Все още не се знае през кои банки ще се изплащат вземанията. Това ще стане ясно до 25 ноември.

По отношение на това дали някои кредити могат да станат предсрочно изискуеми при обявяването на фалит на банката, Александров посочи, че това решение е във функциите на синдика на финансовата институция.

„Синдикът си задейства работата съвместно с Фонда за гарантиране на влоговете по осребряване на активите, събиране на вземания и така нататък“, допълва финансистът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....