Роднините на загиналите миньори в Ораново без обезщетения, близо година след инцидента

01.02.2008 | 13:15
по статията работи: Апостол Апостолов
На 5 март взрив на газ метан остави пет деца сирачета. Собствениците на мината поеха ангажимент да компенсират семействата
Роднините на загиналите миньори в Ораново без обезщетения, близо година след инцидента

11 месеца след трагедията в рудник Ораново, при която загинаха двамата миньори Росен Найденов и Живко Серафимов, съпругите им още не са получили обещаните от ръководството на мината обезщетения. Те недоумяват защо обещаните 100 хиляди лева се бавят и вече са загубили надежда, че някога ще ги получат, съобщи СтуАрт.

Всеки ден Евдокия звъни на бившите работодатели на мъжа и и задава въпроса кога ще се издължат. С времето дори се отказва да иска парите и е съгласна да и купят малка къща в Симитли, където да отгледа децата си, защото след смъртта на съпруга и родителите му я гонят от дома.

От мината обещават да огледат имотите в региона и се ангажират да осигурят дом за децата на миньора. Обещават и да продължат да плащат на части задълженията си към другото семейство. Но не се ангажират със срокове.

На 5 март взрив на газ метан остави пет деца сирачета. Тогава собствениците на мината поеха ангажимент да компенсират семействата. Тогава бяха сериозно ранени 9 души. След направените проверки от  следователи, бяха констатирани редица нарушения в рудника.

Няколко месеца по-късно - на 24 октомври - други двама души загинаха в мината. Направената проверка установи, че срутване на 30 куб. м кал е причината за трагедията, съобщи директорът на Областната инспекция по труда - Благоевград Николай Мавродиев, цитиран от Дарик радио.

По време на аварията в 253 подетежна галерия са се добивали въглища, съгласно приетата в този рудник система на разработване и изцяло спазена технология. Системата предвижда обрушване на горнището на галерията, което се получава след разрушаване на крепежа и източване на въглищатата от тавана.

"Миньорите са били защитени под останалата крепежна част и добива е продължил до около 13 часа, като въглищата са били сухи и без признаци за смесване с вода и кал", поясни още Николай Мавродиев. Според него парадоксалното в случая е от къде се е появило в последствие огромното количество кал.

"Затрупаните миньори не са имали шанс за евакуация, тъй като консистенцията на калта е била много плътна", обясни Николай Мавродиев.

Решението на ръководството на мината беше да бъдат отпуснат по 2000 лева на семействата на загиналите двама служители.

Рудник "Ораново", обособена част от бившето минно предприятие "Мина Пирин" ЕАД-Симитли, беше приватизиран от фирма "Балкан-МК" ЕООД, със собственик Станислав Тасев, племенник на собственика на фирма "Кембъроу"- Радомир и Благоевград и свинекомплекса край Зелен дол Красимир Михайлов.

Рудникът беше продаден от Агенцията по приватизация през декември 2005 г. за 980 000 лв. Собствениците влязоха във владение след серия от стачки на съкратените миньори през февруари 2006 г.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...