„Почти се беше наложила позицията, че е възможен вариант на ограничена банкова ваканция“, каза депутатът от БСП Румен Гечев в ефира на БНР по отношение на преговорите от миналата седмица между водещите политически партии за овладяване на ситуацията в банковия сектор. По неговите думи този вариант е бил отхвърлен, тъй като вредите от него са щели да бъдат по-големи от ползите.
„Очертаваше се като възможен сценарий като се изтъкваше, че това би могла да бъде една решителна мярка, която да покаже силата на държавата и да предотврати възможността за разпространението на паниката и върху друго банки“, обясни Гечев. В крайна сметка обаче тази алтернатива е била отхвърлена, след като било преценено, че рискът е прекалено голям.
Депутатът подчерта, че анализите на банковата система са доказали, че състоянието на банковата система не е било толкова критично по време на проблемите с Първа инвестиционна банка (ПИБ). „Към онзи момент проблемът в банковата система не беше толкова голям, колкото си го представяха някои хора”, коментира Румен Гечев.
Той обясни, че ГЕРБ, ДПС, заедно с Българската народна банка (БНБ) са предлагали банкова ваканция. По неговите думи обаче от Асоциацията на търговските банки са се противопоставили на тази алтернатива и в крайна сметка тя е била отхвърлена. „Тази на Асоциацията на търговските банки, която съвпадна с нашата позиция, беше важен фактор и той доведе до разколебаване на другите три фактора, взимащи участие в обсъждането и вземането на решението, което се оказа удачно”, каза депутатът от Коалиция за България.
Румен Гечев подчерта, че очаква „Корпоративна търговска банка“ АД (КТБ АД) да отвори врати на 21 юли. Според него държавата притежава достатъчно ресурс, за да подкрепи финансовата институция. „Това е една сериозна банка с едни сериозни активи, така че е добро решение тя да бъде запазена”, подчерта той. По неговите думи държавата ще се включи в увеличението на капитала на КТБ АД, като по този начин банката ще бъде одържавена.
По отношение на предложените от Българската народна банка (БНБ) законодателни промени в банковия сектор, Румен Гечев заяви, че и сегашните законови норми предвиждат наказание за разпространителите на слухове за финансови институции. „И в сега действащото законодателство има достатъчно силни мерки за нарушението на закона и за разпространение на слухове и неверни факти за банките, които можеха и са довеждали до сериозни проблеми в банковата система. И в този смисъл предложенията за завишаване на някои от тези наказания и мерки са приемливи”, коментира той.